Zaniosą światu iskrę

Monika Łącka

publikacja 02.10.2014 11:01

Od 3 do 5 października w Łagiewnikach potrwa 4. Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia.

Zaniosą światu iskrę Każdy, kto przyjdzie do bazyliki, będzie mógł śledzić transmisję obrad uczestników kongresu Monika Łącka /Foto Gość

Do Krakowa przyjedzie ok. 250 czcicieli Bożego Miłosierdzia, którzy przez dni będą wspólnie modlić się, rozmawiać, wymieniać doświadczeniami szerzenia orędzia, które niczym iskra wyszło na cały świat i dzielić się świadectwami wiary.

Wszystko rozpocznie się w piątkowy poranek 3 października. O 9.30 kongres otworzy kard. Stanisław Dziwisz, który opowie następnie o „Niezwykłych drogach Karola Wojtyły do Bożego Miłosierdzia”, a pół godziny później wykład wygłosi ks. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. O godz. 11 świadectwem podzielą się bp P. Buchera (Islandia), bp Petru Ghergel (Rumunia) i bp Klemens Pickel (Rosja). O godz. 12 uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita krakowski.

Popołudniu, o godz. 15, wszyscy odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie o „Chrześcijańskim miłosierdziu w ujęciu św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II” opowie s. M. Elżbieta Siepak ZMBM. Od godz. 16 do 18 będzie można wysłuchać świadectw mieszkańców Afryki oraz Ameryka – Południowej i Północnej.

W sobotę 4 października uczestnicy spotkania wczytywać się będą w przesłanie płynące z Encykliki „Dives in misericordia”. Plan dnia będzie podobny jak w piątek. Od godz. 9.30 do ok. 11.30 będzie można wysłuchać wykładów: ks. prof. dr. hab. Jana D. Szczurka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II („Prawda o Bogu i o człowieku w świetle tajemnicy Bożego Miłosierdzia”), ks. dr. Franciszka Ślusarczyka, wicerektora łagiewnickiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia („Przesłanie Jana Pawła II w kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej) i o. dra Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja („Apostolstwo Bożego Miłosierdzia w Radiu Maryja i Telewizji Trwam”). W samo południe Mszy św. przewodniczył będzie bp Petru Ghergel.

Po modlitwie w Godzinie Miłosierdzia wykład wygłosi również ks. prof. dr hab. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia („Święta s. Faustyna Doktorem Kościoła”). Dzień zakończą świadectwa mieszkańców) Europy i Afryki (godz. 16).

W niedzielę najważniejszym punktem programu będzie Eucharystia i rozesłanie Apostołów XXI wieku, by na cały świat nieśli orędzie o Bożym Miłosierdziu.

- IV Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia będzie wielkim dziękczynieniem za kanonizację ojca świętego, który tajemnicę Bożego Miłosierdzia zaniósł na krańce świata. Chcemy również okazać naszą jedność z papieżem Franciszkiem, który wiele razy wskazał Koronkę jako najlepsze lekarstwo na choroby współczesnego świata - mówi kard. Stanisław Dziwisz, a bp Jan Zając, rektor łagiewnickiego sanktuarium dodaje, że uczestnictwo w kongresie to szansa na to, by „nabrać ducha” - to znaczy odważniej, mocniej i głębiej przekazywać orędzie o Bożym miłosierdziu i poprzez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny prowadzić ludzi do Boga.

---

Pierwszy Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia odbył się w Łagiewnikach w 1996 r., wzięli w nim udział uczestnicy z 16 krajów. W 2003 r. podczas drugiego kongresu przyjechali apostołowie z 33 krajów, podobnie było w 2008 r. W tym roku w Krakowie pojawią się na pewno apostołowie z ponad 20 krajów świata, m.in. z Ameryki Południowej (Urugwaj), Afryki (Kamerun), Stanów Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Włoch, Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Rumunii, Islandii.