Legendarny obywatel Macedoński

Bogdan Gancarz

publikacja 29.10.2014 14:29

Plastyk i działacz opozycji z czasów PRL został Honorowym Krakowianinem.

Legendarny obywatel Macedoński Adam Macedoński (po lewej) wraz z prezydentem Jackiem Majchrowskim i przewodniczącym RMK Bogusławem Kośmidrem Adam Wojnar

Uroczystość wręczenia Adamowi Macedońskiemu dyplomu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, odbyła się 29 października w pałacu Wielopolskich, siedzibie władz miejskich.

- Ofiarujemy honorowe obywatelstwo miasta wyjątkowemu artyście i wyjątkowemu człowiekowi. Być już za życia legendą udało się niewielu, w tym również Adamowi Macedońskiemu - powiedział w laudacji prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Przypomniał dokonania nowego obywatela honorowego jako plastyka, działacza opozycji, założyciela Instytutu Katyńskiego.

- Życie i działalność Adama Macedońskiego jest realizacją idej, które zawsze stanowiły podstawę niepisanego kodeksu etycznego zaangażowania inteligencji polskiej, zaangażowanej inteligencji krakowskiej - dodał Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, która nadała tytuł Obywatela Honorowego.

Chór Zespołu Szkół Społecznych nr 1, nieprzypadkowo śpiewał nowemu Obywatelowi Honorowemu lwowską piosenkę „W dzień deszczowy i ponury”. Adam Macedoński urodził się bowiem w 1931 r. we Lwowie. Do Krakowa przyjechał z matką w 1940 r.

- Dziękuję Panu Bogu, że w dalszym ciągu mam nowe pomysły: zarówno artystyczne jak i te związane z chronieniem pamięci narodowej. Uważam np., że w Krakowie powinna być zgromadzona w formie oryginałów i kopii, całość dokumentacji zbrodni katyńskiej. Dobrym miejscem byłoby związane m. in. z Uniwersytetem Jagiellońskim Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Kolekcja powinna nosić imię dr. Jana Robla, który w czasie wojny zgromadził i ukrył wielką kolekcję dokumentów i pamiątek katyńskich - powiedział Adam Macedoński