Pierwszy krok do sukcesu

mk

publikacja 26.11.2014 21:10

Laureatów Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka ogłoszono 26 listopada w krakowskim Klubie Dziennikarza "Pod Gruszką".

Pierwszy krok do sukcesu Laureaci Nagrody Młodych Dziennikarzy (od lewej): Norbert Konieczny, Aleksandra Mazur i Michał Zieliński Miłosz Kluba /Foto Gość

Już po raz czwarty nagrodzono najlepszy debiut roku oraz najlepszą inicjatywę.

- Ta nagroda budzi we mnie ogromną nadzieję. Mówię to zupełnie szczerze, patrząc państwu w oczy - zapewniał Witold Gadowski, wiceprezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które wraz ze Stowarzyszeniem Absolwentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Dziennikarskim Kołem Naukowym UPJPII organizuje konkurs.

- Z wielką przyjemnością będę wam towarzyszył w tym pierwszym kroku do sukcesu - mówił podczas gali wręczenia nagród do młodych dziennikarzy, uczestników i laureatów konkursu.

Za najlepszy debiut uznany został materiał Michała Zielińskiego "To nasza ziemia", opublikowany w miesięczniku "Polska Zbrojna".

Kapituła konkursu doceniła przede wszystkim wysoki profesjonalizm, sprawność warsztatową, przedstawienie dwóch stron opisywanego konfliktu, a także spójność tekstu oraz fotografii, których autorem również był M. Zieliński.

Nietypowo potoczyły się losy nagrody za najlepszą inicjatywę roku. Zwycięzcą został bowiem Norbert Konieczny - uczeń gimnazjum, który m. in. w oryginalnej formie prowadzi stronę swojej szkoły, zastępując ją dziennikarskim blogiem.

W uzasadnieniu tego wyboru podkreślono m. in. odwagę wyjścia z inicjatywą w małej, lokalnej społeczności, konsekwencję w realizacji pomysłu oraz to, że zgłoszenie dokładnie wpisywało się w założenia kategorii. Według regulaminu jest ona bowiem przyznawana "za oryginalne i nowatorskie rozwiązanie lub działanie dziennikarskie".

W tym roku po raz pierwszy wręczono także nagrodę w trzeciej - specjalnej - konkursowej kategorii: za "Reportaż - po debiucie".

Jej patronem jest zmarły w 2006 roku Paweł Migas, absolwent dziennikarstwa UJ, doktorant i prowadzący zajęcia w Studium Dziennikarstwa na Papieskiej Akademii Teologicznej oraz w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, przez kilka miesięcy pracownik krakowskiego oddziału "Gościa Niedzielnego".

- Kategoria ta powstała trochę "na zamówienie - wspominał Piotr Legutko, kierujący redakcją „Gościa Krakowskiego”. - Wielu z was debiut ma już za sobą, ale wciąż czeka, by ktoś docenił ten tekst, reportaż radiowy czy materiał telewizyjny, który powstał po debiucie, ale jest na tyle dojrzały, że nadaje się do tego, by go nagrodzić - zauważył.

Nagrodę w tej kategorii otrzymała Aleksandra Mazur za reportaż radiowy "Przemoc w rodzinie" (emitowany na antenie działającego w Lublinie Akademickiego Radia Centrum), który został doceniony m. in. za podjęcie ważnej kwestii społecznej, spełnienie gatunkowych kryteriów reportażu oraz przebijający się w opowiedzianej historii optymizm.

- To był mój pierwszy reportaż. Jestem osobą, którą bardzo łatwo rozśmieszyć, ale równie łatwo doprowadzić do płaczu. Dlatego najbardziej bałam się, że kiedy będę rozmawiała z tą pokrzywdzoną panią, kiedy będzie mi opowiadała o tym, jak to było, nie wytrzymam i po prostu się rozpłaczę. Na szczęście jakoś dałam radę - wspomina zmagania z tematem przemocy domowej Aleksandra Mazur.

Oprócz dyplomów i gratulacji zwycięzcy otrzymali także nagrody pieniężne - po 1000 zł w kategorii debiutu i inicjatywy, oraz 500 zł w kategorii reportażu.

Dodatkowo członkowie kapituły i organizatorzy konkursu zaproponowali zorganizowanie w Krakowie warsztatów dziennikarskich dla osób współtworzących wraz z Norbertem Koniecznym blog "Oczami ponieckich gimnazjalistów".