Sienkiewicz w barwie i kresce

Bogdan Gancarz

publikacja 05.02.2015 22:44

Krakowski kapłan artysta ilustruje dzieła autora „Trylogii”. Otwarto wystawę jego ilustracji i rysunków.

Sienkiewicz w barwie i kresce - Ilustracja musi być dobrze dopasowana do treści utworu - powiedział ks. Wacław Piszczek Bogdan Gancarz /Foto Gość

To oryginały dzieł plastycznych ks. Wacława Piszczka CM, które ilustrują kolejne tomy bibliofilskiego wydania dzieł Henryka Sienkiewicza.

Ukazuje się ono w Krakowie, staraniem Ogólnopolskiego Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie oraz krakowskiego Wydawnictwa Instytutu Teologicznego  Księży Misjonarzy.

Na otwartej 5 lutego wystawie pokazano 79 barwnych ilustracji i 294 czarno-białych rysunków do „Pójdźmy za Nim!”, „Quo vadis?”, „Na polu chwały”, „Ogniem i mieczem”, „Krzyżaków”, „W pustyni i w puszczy”, „Pana Wołodyjowskiego”, „Dramatów” i „Potopu”.

- W czasach, gdy obraz bywa niekiedy równie ważny jak słowo, rysunki dobrze ilustrujące tekst książki, mogą przyciągać do jej lektury młodych czytelników - zachęcał do obejrzenia ilustracji ks. Piszczka prof. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.

Podziwiano m. in. „Winicjusza i Ligię”, „Kazanie św. Piotra przed katakumbami”, „Pojedynek Zbyszka z Rotgierem”, „Wieczór w stanicy chreptiowskiej”, „Ucieczkę Heleny z Zagłobą”, „Starszyznę kozacką”, „Pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim”, „Rozgromienie Szwedów pod Warką”.

Wizerunek Bohuna przypadł do gustu m.in. Witalijowi Maksymence, konsulowi generalnemu Ukrainy w Krakowie.

- Charakter Bohuna został świetnie oddany przez ks. Piszczka. Pozostałe ilustracje również bardzo dobrze pasują do stron książek Sienkiewicza. Bije z nich polska duma i patriotyzm - powiedział konsul ukraiński.

Ks. Wacław Piszczek urodził się w 1945 r. w podkrakowskim Libertowie. Od 1971 r. jest kapłanem Zgromadzenia Księży Misjonarzy, założycielem i wieloletnim dyrektorem Wydawnictwa ITKM, artystą malarzem.

W latach 1968-1971 jako wolny słuchacz kształcił swe umiejętności malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego.

- Ta wystawa jest krakowskim zwiastunem przyszłorocznych obchodów 100-lecia śmierci Sienkiewicza - powiedział ks. Piszczek

Wystawę można oglądać do 5 marca w gmachu Biblioteki Jagiellońskiej (Kraków, al. Mickiewicza 22, wejście od ul. Oleandry 3). Jest czynna od poniedziałku do piątku, od 8.15 do 20.50 i w soboty od 9.00 do 16.00