Seniorzy pod dobrą opieką

Monika Łącka

publikacja 10.02.2015 11:39

W Krakowie powstaje pierwszy w Polsce wielospecjalistyczny szpital geriatryczny. Już wkrótce szpital MSW będzie w całości dedykowany osobom starszym.

Seniorzy pod dobrą opieką Szpital MSW znajduje się przy ul. Kronikarza Galla. Monika Łącka /Foto Gość

Statystyki nie kłamią - spośród wszystkich województw Małopolska jest tym najstarszym. Obecnie w Krakowie liczba osób po 65. roku życia wynosi ponad 18 proc. To bardzo dużo, bo wg standardów WHO o starzejącym się społeczeństwie mówi się już w przypadku 7 proc.

Takie dane nie pozostawiają złudzeń - wkrótce seniorzy będą potrzebować jeszcze lepszej opieki szpitalnej i ambulatoryjnej. Trzeba więc tworzyć placówki, które wyjdą im naprzeciw. Pierwszym takim miejscem i wzorem dla innych, jest szpital MSW w Krakowie, który chce stać się wielospecjalistycznym szpitalem geriatrycznym i przyczynić się do tworzenia standardów geriatrycznej medycyny szpitalnej.

Zmiany idące w tym kierunku zaczęły się tam kilka lat temu. - Impulsem do działania były właśnie dane demograficzne. Dodatkowo wiedzieliśmy, że jesteśmy szpitalem jednym z wielu, podobnym do innych, więc trzeba było znaleźć pomysł na siebie. Idealnym wydawała się być geriatria - opowiada dr Krzysztof Czarnobilski, dyrektor ds. lecznictwa szpitala MSW.

Już wtedy w poszerzona została działalność oddziału chorób wewnętrznych i powstał oddział chorób wewnętrznych i geriatrii, którego ordynatorem jest dr Czarnobilski. Od  2 miesięcy dodatkowo działa również oddzielny oddział geriatrii. To wszystko jest jednak tylko częścią planu, który sięga o wiele dalej.

- Chcemy, by osoby starsze pod jednym dachem znalazły kompleksową opiekę na każdym z oddziałów szpitala, w tym także na OIOM i w izbie przyjęć. Jesteśmy też ośrodkiem kształcącym przyszłych lekarzy specjalistów geriatrii, a pielęgniarki wszystkich oddziałów zdobywają specjalizacje geriatryczne - opowiada dyr. K. Czarnobilski. 

Wszystko to było możliwe dzięki wsparciu władz województwa i małopolskiego NFZ. I choć potrzeba jeszcze dużo wysiłku, by osiągnąć zamierzony cel, to już teraz szpital ma się czym pochwalić, a seniorzy mogą być pewni, że znajdą tu dobrą opiekę.

- Bardzo ważnym dla nas był też fakt, iż dwa lata temu szpital dostał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sprzęt o wartości 400 tys. zł, m.in. aparat USG, kardiomonitory, łóżka szpitalne, zestawy do monitorowania EKG i ciśnienia tętniczego krwi metodą Holtera, spirometry, nebulizatory, podnośniki hydrauliczne, fotele kąpielowe, materace przeciwodleżynowe - dodaje dr Krzysztof Czarnobilski.

Jak tłumaczy, wielospecjalistyczny szpital dla seniorów formalnie zaczął działać 1 stycznia, jednak w rzeczywistości jest to data umowa i można mówić o ciągłości działalności dedykowanej seniorom. Z początkiem nowego roku szpital zakończył jedynie przyjmowanie dzieci likwidując oddział pediatryczny, a skupił się na pacjentach w wieku dojrzałym.

O szpitalu, zmianach, jakie w nim nastąpiły, i o tym, co jeszcze jest planowane, piszemy też w najnowszym "Gościu Krakowskim" (z datą 15 lutego).