Mają co pokazać

Bogdan Gancarz

publikacja 11.02.2015 11:55

Czy krakowskie Muzeum Archidiecezjalne weźmie udział w wielkiej wystawie sztuki na ŚDM? Posiada bogatą kolekcję wizerunków maryjnych.

Mają co pokazać - Eksponujemy m.in. pochodzący z Krakowa gotycki obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem typu Hodegetria wykonany ok. 1450 - powiedział ks. dr Andrzej Józef Nowobilski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Bogdan Gancarz

W trakcie przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w Nowym Gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się wielka wystawa sztuki o tematyce maryjnej „Maria Mater Divinae Misericordiae”.

- Kilkaset eksponatów będzie pochodziło przede wszystkim z bogatych zbiorów watykańskich i innych włoskich kolekcji sztuki - poinformowała Olga Jaros, pełnomocnik ds. wystaw Muzeum Narodowego w Krakowie.

- Włoscy organizatorzy przystali na propozycję, by jednym z segmentów wystawy były również wizerunki maryjne z polskich zbiorów - dodała O. Jaros.

Krakowskie kościoły, klasztory i muzea posiadają wiele cennych przedstawień Matki Bożej, które warto pokazać na wystawie maryjnej na ŚDM.

Jedną z większych i ciekawych kolekcji posiada krakowskie Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły.

- Nie wiemy, czy organizatorzy wystawy zwrócą się do nas o wypożyczenie jakichś wizerunków maryjnych, gdyż sprawa jest jeszcze na bardzo wstępnym etapie - powiedział ks. dr Andrzej Józef Nowobilski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.

- Mamy jednak w swych zbiorach bardzo cenne wizerunki Matki Bożej m. in. 10 figur gotyckich. Wszystkie są piękne. Warto jednak przywołać pochodzącą z Więcławic figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, wykonaną ok. 1400 roku czy figurę Matki Bożej Ludźmierskiej z 1420 r., znacznie starszą od tej, która jest czczona w Ludźmierzu obecnie - dodał ks. dyrektor.

W zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego znajduje się również wiele cennych obrazów maryjnych m. in. pochodzący z Wieliczki XVI-wieczny wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, datowany na ok. 1450 r. krakowski obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem czy  pochodząca z Giebułtowic XVII-wieczna kopia wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

- W moim gabinecie wisi obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który śmiało mógłby się znaleźć na wystawie z okazji ŚDM. To dzieło Józefa Unierzyskiego (1863-1948), ucznia i zięcia Jana Matejki - powiedział ks. dr Nowobilski.