Mieć i być

Paulina Smoroń

publikacja 23.04.2015 19:19

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie przez dwa dni wybitne umysły zastanawiają się jak nie dać się zniewolić „mamonie”

Mieć i być W konferencji "Chrześcijaństwo a ekonomia" na UE można uczestniczyć także w piątek Paulina Smoroń

Wszystko za sprawą międzynarodowej konferencji naukowej "Chrześcijaństwo a ekonomia", która zaczęła się w czwartek 23 kwietnia. Można w jej trakcie posłuchać interesujących wywodów uczonych zarówno z Polski, jak i Włoch, Watykanu czy Szwajcarii.

Ks. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II starał się rozstrzygnąć dylemat: pieniądze dla człowieka, czy człowiek dla pieniędzy? Zwrócił uwagę na to, że w Ewangelii mówi się bardzo dużo o pieniądzach oraz o zagrożeniach, które ze sobą niosą. Te dygresje mają być przede wszystkim przestrogą przed uczynieniem z pieniądza „bożka”.

- „Mamona” w znaczeniu religijnym to uosobiona moc, która może zniewolić człowieka. To fałszywy bóg, który jest w stanie doprowadzić do przewrotu skali wartości, którą posiada człowiek. To z kolei może przyczynić się do przewagi „mieć” nad „być”, a w rezultacie do zatwardziałości serca - tłumaczył.

Z kolei dr hab. Wiesław Gumuła z Uniwersytetu Jagiellońskiego poruszył temat moralności w czasach dominacji rynków finansowych. Wspomniał m.in. o zmianie stosunku do pieniądza, o efekcie św. Mateusza oraz o tchórzostwie moralnym, które polega na czynieniu zła (ale też na samej gotowości do niego), gdy nie robi się tego osobiście.

- Tchórz moralny to jest ktoś taki, kto wie, co to jest zło, kto chce je czynić, ale nie zrobi tego, kiedy widzi twarz drugiego – mówił dr Gumuła. - Trudniej bowiem jest wbić w brzuch bagnet niż przycisnąć guzik i zrzucić bombę – dodał.

Podkreślał też, że dziś coraz częściej ludzie są nastawieni na powiększanie swoich zasobów finansowych, nie zastanawiając się przy tym nad moralnością swoich czynów.

Na piątkowym spotkaniu będzie mowa m.in. o roli Kościoła w starciu z globalnymi problemami współczesnego świata, zadaniach chrześcijańskiego polityka wobec problemów społeczno-gospodarczych czy o ludziach Kościoła katolickiego wobec wyzwań ekonomii.

Ukoronowaniem konferencji będzie książka wydana w trzech językach: polskim, angielskim i włoskim. Organizatorzy chcą, by dotarła ona do papieża Franciszka, a także do kongregacji watykańskich oraz krajowych episkopatów na całym świecie.

Tę dwudniową debatę organizuje Polskie Towarzystwo Ekonomiczne wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Duszpasterstwem Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent" Księży Sercanów oraz Stowarzyszeniem Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów "Nostra Res" z siedzibą w Katowicach.

Honorowy patronat nad konferencją objęli: Abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski i kard. Stanisław Dziwisz