Dla dobra całego narodu

mk

publikacja 03.05.2015 14:20

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył 3 maja Eucharystii w katedrze wawelskiej.

Dla dobra całego narodu - To my jesteśmy odpowiedzialni za dziś i jutro naszego kraju - podkreślał podczas Mszy św. w katedrze wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz Miłosz Kluba /Foto Gość

W uroczystej Mszy św. wzięli udział - oprócz licznie zgromadzonych wiernych - m.in. przedstawiciele władz oraz służb mundurowych. Przed rozpoczęciem liturgii przez kilkanaście minut nad wzgórzem wawelskim rozlegało się bicie dzwonu Zygmunt.

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał w katedrze wawelskiej słowa Jana Pawła II, który mówił, że w trzeciomajowej konstytucji odczytujemy "prawdę o Polsce zakorzenioną w przeszłości, a równocześnie wychyloną w przyszłość". Ojciec święty w 1991 roku, w 200. rocznicę uchwalenia dokumentu, nazwał go "profetycznym i opatrznościowym" oraz podkreślił, że "słowa te, mając moc prawdy, okazały się potężniejsze od potrójnej przemocy, która spadła na Rzeczpospolitą".

- Dziś dziękujemy Bogu za dar wolności odzyskanej po 123 latach zaborów, a także za dar wolności odzyskanej po kilkudziesięciu latach panowania totalitarnego systemu - tłumaczył kard. Stanisław Dziwisz. - Dziękujemy, że możemy żyć w wolnym kraju i kształtować teraźniejszość i przyszłość - dodał.

- Do nas należy strzeżenie wolności i czynienie z niej właściwego użytku, by pomnażało się wśród nas dobro wspólne, by pogłębiały się prawdziwe braterstwo i rzeczywista solidarność - mówił metropolita. - To my jesteśmy odpowiedzialni za dziś i jutro naszego kraju - podkreślił.

Nawiązując do mających się odbyć za tydzień wyborów prezydenckich, kardynał przekonywał, że udział w nich to prawo, przywilej i obowiązek.

- W tym akcie sprawdza się nasza osobista i społeczna dojrzałość. Dokonując w sumieniu wyboru, mamy się kierować dobrem całego narodu, a nie jednej partii politycznej. Mamy mieć na uwadze przyszłość ojczystego domu, w którym respektowane są chrześcijańskie wartości, bo są one uniwersalne, bo są one sprawdzone, bo są one również dla człowieka naszych czasów - tłumaczył metropolita krakowski.

Krakowskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem Hugona Kołłątaja, jednego z twórców ustawy zasadniczej.

Po Mszy św. z Wawelu wyruszył, zorganizowany przez Związek Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89, marsz patriotyczny. Jego uczestnicy złożyli kwiaty najpierw pod Krzyżem Narodowej Pamięci u stóp wzgórza wawelskiego, a potem - po przejściu przez Rynek Główny - przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki.

Równocześnie przez niemal przez cały dzień trwają na krakowskich Błoniach pokazy sprzętu wojskowego i ratowniczego. Na Rynku Głównym na niedzielne popołudnie zaplanowano pokaz musztry paradnej i polskich tańców w wykonaniu dziecięcych i młodzieżowych zespołów folklorystycznych. Wieczorem natomiast na Małym Rynku odbędzie się 56. Lekcja Śpiewania "Majowa jutrzenka". Poprowadzą ją artyści kabaretu Loch Camelot.