Majowa jutrzenka na Małym Rynku

Paulina Smoroń

publikacja 03.05.2015 20:42

Kilka tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w 56. Lekcji Śpiewania zorganizowanej z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Majowa jutrzenka na Małym Rynku Krakowskie "lekcje śpiewania" za każdym razem przyciągają tłumy chętnych Paulina Smoroń

Tego dnia zebrani mogli wspólnie cieszyć się narodowym świętem i razem z kabaretem Loch Camelot zaśpiewać dobrze znane polskie pieśni patriotyczne. Były wśród nich "Mazurek trzeciego maja" czy "Święta miłości".

Lekcję śpiewania poprowadził Kazimierz Madej z Lochu Camelot wraz z Waldemarem Domańskim z Biblioteki Polskiej Piosenki. Ponadto, aby nikt ze zgromadzonych nie zapomniał tekstu, przygotowano blisko 3,5 tys. śpiewników.

Jak się okazało, na wspólne śpiewanie zjechali ludzie z wielu stron Polski - m.in. z Gdańska, Warszawy, Poznania, Bydgoszczy czy Rzeszowa. Jak przekonują, przyjechali, by wspólnie przeżywać to święto, cieszyć się nim i przy okazji razem śpiewać patriotyczne pieśni.

- Jestem tutaj co roku, od samego początku, bo to jest święty, podstawowy obowiązek każdego Polaka - dać wyraz temu, w co się wierzy i co się ceni - opowiadał pan Stanisław. - Jednym z moich ulubionych utworów jest "Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli", ponieważ przez rok studiowałem z potomkiem brata Lisa-Kuli. Jest to piękna postać, która podoba się wielu ludziom. Jest on oprócz tego wspaniałym wzorcem dla młodzieży - dodał.

- Ta lekcja to wspaniała inicjatywa, podczas której kultywuje się tradycję, a jeśli o tradycję chodzi, to najlepszym miejscem do tego jest Kraków, dlatego tu przyjechałam - mówiła pani Ewa z Częstochowy, która na Lekcję Śpiewania przyjechała razem z chórem Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Niektórzy, mimo iż na Lekcję Śpiewania trafili przypadkiem, zostali, żeby wspólnie spędzić niedzielny wieczór.

Jedną z takich osób była Ewa, która szczególnie upodobała sobie utwór "Boże, coś Polskę". Jej zdaniem, to jedna z najpiękniejszych polskich pieśni.

W Krakowie takie pieśni rozbrzmiewały jednak już od rana, a to za sprawą Patriotycznego Tramwaju, który kursował 3 maja w okolicach Rynku Głównego. Jeździli nim młodzi ludzie, którzy - wykonując patriotyczne utwory - pokazywali, że im także sprawy Polski nie są obojętne.