Zakopiański Weekend Biegowy

jg /materiały organizatorów

publikacja 04.06.2015 21:45

Będzie to 5. edycja tej ekstremalnej i bardzo widowiskowej imprezy biegowej, a rozgrywany w jej ramach kultowy Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły wystartuje już po raz 8.

Zakopiański Weekend Biegowy Zawodom patronuje m.in. "Gość Niedzielny" Materiały organizatorów

Piękne widokowo trasy biegów prowadzą tatrzańskimi szlakami, są zróżnicowane pod względem dystansu i stopnia trudności, dlatego mogą się z nimi zmierzyć zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Nic więc dziwnego, że trzydniowe zawody organizowane przez Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Gniazdo w Zakopanem wpisały się już na stałe w kalendarz miłośników biegów górskich, przyciągając z roku na rok coraz większe grono uczestników i kibiców.

W 2014 r. zgromadziły one ponad 750 biegaczy z całej Polski i zagranicy. Są także doceniane i nagradzane przez największe portale biegowe. Ostatnio Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły otrzymał "Srebrną Kozicę" w kategorii biegów na długim dystansie, a Bieg Sokoła - "Srebrną Kozicę" w kategorii biegów w stylu anglosaskim.

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością jest Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły, od 2012 r. będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning, a od 2014 r. wchodzący w skład elitarnego cyklu Pucharu Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning.

Skyrunning jest najbardziej ekstremalną formą biegów wysokogórskich, zalicza się do niego bieg na dystansie ok. 20-30 km, rozgrywany na wysokościach powyżej 2000 m, o sumie przewyższeń sięgającej także powyżej 2000 m. Jedyny bieg, który w Polsce w pełni odpowiada tym wymaganiom, to właśnie zakopiański Bieg Marduły. Jest to tym samym jeden z najtrudniejszych biegów w naszym kraju. Wystartuje w nim czołówka zawodników, a wśród nich trzykrotny zdobywca mistrzowskiego tytułu Marcin Świerc.

W tym roku organizatorzy dla miłośników tej ekstremalnej dyscypliny przygotowali nową trasę o długości 32 km i deniwelacji 2218 m, prowadzącą najpierw miejskimi ulicami z Krupówek do Kuźnic, a następnie już trudnymi górskimi szlakami w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po raz pierwszy meta i strefa regeneracji energetycznej usytuowana zostanie w samym centrum miasta, na pl. Niepodległości, będzie więc dostępna dla szerszego grona kibiców.

Wspólne oczekiwanie na zawodników, a następnie dekoracja zwycięzców staną się więc pięknym sportowym świętem propagującym zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, a także promującym Tatry i Zakopane jako wspaniałe miejsce dla takiej właśnie aktywności. Natomiast ponad 15-kilometrowa trasa Biegu Sokoła rozpocznie się i zakończy w Kuźnicach. Jest to także doskonałe miejsce do kibicowania, łatwo dostępne i chętnie odwiedzane przez turystów ruszających na górskie szlaki.

Z kolei meta 10-kilometrowego Biegu im. W. hr. Zamoyskiego tradycyjnie już zlokalizowana została w jednym z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach - nad Morskim Okiem, w otoczeniu Rysów, Mięguszowieckich Szczytów i Mnicha. Zawodnicy, którzy rywalizować będą we wszystkich trzech biegach, dodatkowo klasyfikowani będą w Grand  Prix "Sokoła".

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Gniazdo w Zakopanem, szczycąc się ponad 120-letnią tradycją, poprzez organizację tych wydarzeń chce popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem: "W zdrowym ciele zdrowy duch", a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego - patrioty, niezwykle zasłużonego dla Tatr i Zakopanego, oraz druha Franciszka Marduły - wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG "Sokół" w Zakopanem. Więcej informacji na: www.biegisokole.pl.