Znów zaśpiewają chóry

Bogdan Gancarz

publikacja 09.06.2015 09:44

Od 11 do 14 czerwca potrwają przesłuchania konkursowe i koncerty VI Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego "Cracovia Cantans".

Znów zaśpiewają chóry Koncerty festiwalowe będą się odbywały m.in. w kościele śś. Piotra i Pawła Bogdan Gancarz /Foto Gość

W kościołach: św. Katarzyny, śś. Piotra i Pawła, Mariackim, NMP z Lourdes, pijarów oraz Filharmonii Krakowskiej i Zespole Szkół Muzycznych im. Karłowicza  w Krakowie wystąpią chóry z Polski oraz z: Czech, Estonii, Filipin, Finlandii, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych,  Szwecji i Węgier.

Festiwal rozpocznie się w czwartek 11 czerwca o godz. 19 koncertem "Światło i śpiew" w kościele św. Katarzyny (Augustiańska 7).

W piątek 12 czerwca od godz. 13.30 do 15.30 jury festiwalowe pod kierunkiem prof. Romualda Twardowskiego będzie oceniało chóry śpiewające w kościele śś. Piotra i Pawła (ul. Grodzka 52a) utwory muzyki sakralnej.

Tego samego dnia o godz. 19 odbędą się dwa koncerty muzyki sakralnej: "Światło i śpiew" w kościele św. Katarzyny i "Śpiewanie po zmierzchu" w kościele śś. Piotra i Pawła. O godz. 19.15 odbędzie się zaś koncert w bazylice Mariackiej.

W sobotę 13 czerwca od godz. 10 do 17 będą trwały przesłuchania konkursowe w szkole Muzycznej im. Karłowicza (os. Centrum E2). Wieczorem zaś chóry będą koncertować w świątyniach: o godz. 19 - w kościele św. Katarzyny, o godz. 19.15 - w kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (ul. Misjonarska 37) i o godz. 21.15 - w kościele śś Piotra i Pawła.

Festiwal zakończy się w niedzielę 14 czerwca rozdaniem nagród oraz koncertem o godz. 19.45 w kościele pijarów (ul. Pijarska 2).

- Siłą naszego festiwalu jest aż 7 kategorii, w których zespoły mogą prezentować swoje umiejętności. Dzięki temu mamy duże zróżnicowanie składów poszczególnych chórów, jak i repertuaru. Występują więc chóry mieszane, jednorodne, czyli męskie i żeńskie, młodzieżowe, dziecięce i kameralne. Dwie osobne kategorie konkursowe stworzyliśmy nie ze względu na charakter zespołów, lecz rodzaj wykonywanej muzyki. Daliśmy więc możliwość osobnej prezentacji utworów muzyki sakralnej oraz ludowej i popularnej - tłumaczy Maciej Przerwa, dyrektor organizacyjny festiwalu.

Wstęp na koncerty i przesłuchania festiwalu odbywającego się pod patronatem krakowskiego GN będzie bezpłatny. Szczegółowy program na stronie: www.krakovchoirfestival.pl.