Odnaleziono franciszkańskie krypty

Bogdan Gancarz

publikacja 10.06.2015 11:44

Podczas renowacji kaplicy Męki Pańskiej w krakowskim kościele franciszkanów odnaleziono zapomniane krypty.

Odnaleziono franciszkańskie krypty Członkowie "Sakwy" robią odwiert w posadzce. Wprowadzono przez niego kamerę, która sfilmowała wnętrze krypty Michał Antczak /Stowarzyszenie "Sakwa"

Prawdopodobnie pochowano w nich członków działającego od kilku wieków przy kościele Arcybractwa Męki Pańskiej. Kaplica od XVI w. do 1905 r. należała bowiem do tego arcybractwa.

- O zbadanie podziemi pod kaplicą poprosili nas ojcowie franciszkanie - mówi Michał Antczak ze Stowarzyszenia "Sakwa", pracujący na co dzień jako inspektor w metrze warszawskim.

- Wiedzieliśmy o istnieniu krypt, ale nie w tym miejscu. O. Alojzy Karwacki (1866-1924), były gwardian naszego klasztoru i prowincjał, wybitny historyk franciszkanów, naszkicował na podstawie źródeł plan krypt, które zlokalizował tylko pod krużgankami klasztornymi - tłumaczy o. Franciszek Solarz, archiwariusz krakowskiego klasztoru franciszkanów.

Dwie współpracujące z SAKW-ą ekipy z Warszawy i Wrocławia, na początku czerwca prześwietliły georadarem teren pod kościołem franciszkanów. Badania wykazały w kilku miejscach obecność krypt. Eksploratorzy z "Sakwy" wywiercili następnie niewielkie otwory w posadzce kaplicy Męki Pańskiej. Wpuszczono przez nie kamerę endoskopową, która sfilmowała wnętrze.

- Znajduje się w niej ok. 20 drewnianych i metalowych trumien oraz kamienny sarkofag - zdradza M. Antczak.

- Prawdopodobieństwo pochowania w kryptach pod kaplicą członków Arcybractwa Męki Pańskiej potwierdzają źródła. W aktach znalazłem dwie wzmianki z II poł. XVII wieku. W jednej z nich, z 1665 r., jest informacja, że pod posadzką kaplicy odkryto grób z herbem, w drugiej zaś, z 1666 r., wzmiankowano o przebudowie istniejącego grobu - dodaje o. Solarz.

Badacze z "Sakwy" być może będą mieli szanse na szczegółowe zbadanie wraz z archeologami franciszkańskich krypt. Będzie to jednak wymagało wielu zabiegów i szczególnej ostrożności. W starych kryptach grobowych zazwyczaj bowiem rozwijają się trujące grzyby i mikroby. Ich eksploracja wymaga więc użycia szczelnych kombinezonów i masek tlenowych.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Eksploracyjne "Sakwa" działa od 2008 r. Nie ma celów komercyjnych. Jego członkowie odnaleźli m.in. w Brzeziu k. Opatowa pieczęć antypapieża Jana XXIII z XV w. Przekazali ją do Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.

Krypty u franciszkanów
Gość Krakowski