Paczkowy polonez... pod Ratuszem

Paulina Smoroń

publikacja 03.09.2015 19:57

By tradycji stało się zadość, wolontariusze Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, wraz z ks. Jackiem Stryczkiem, bawili się w czwartek na studniówce!

Paczkowy polonez... pod Ratuszem Do finału Szlachetnej Paczki A.D. 2015 zostało tylko 100 dni - wolontariusze są więc pilnie poszukiwani! Paulina Smoroń /Foto Gość

Oznacza to, że do finału kolejnej edycji Szlachetnej Paczki zostało zaledwie 100 dni. Aby skuteczniej pomagać, wolontariusze Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości połączyli w tym roku swoje siły.

- Żeby pokonać biedę, działamy ze zdwojoną mocą. Z nią walczą wolontariusze Szlachetnej Paczki, którzy odwiedzają potrzebujące rodziny i decydują o ich włączeniu do projektu - tłumaczyła Aleksandra Longawa ze Stowarzyszenia Wiosna. Następnie wolontariusze szukają dla każdej z rodzin darczyńców, którzy przygotowują paczkę, a na sam koniec dbają o to, by trafiła ona pod właściwy adres.

Z kolei wolontariusze Akademii Przyszłości spotykają się raz w tygodniu z dziećmi, które w siebie nie wierzą lub myślą, że niczego w życiu nie osiągną. Wolontariusze przede wszystkim pomagają im uwierzyć w siebie, ale jeśli mali podopieczni mają problemy w szkole, starają się również poprawić ich wyniki.

Wśród osób tańczących w czwartek paczkowego poloneza na krakowskim Rynku Głównym znalazły się również gwiazdy wspierające akcję: Żaneta Łabudzka i Jacek Wójcicki. Poloneza na studniówce Szlachetnej Paczki można było zatańczyć także w 15 pozostałych miastach wojewódzkich.

- Tak samo jak dla maturzystów, tak i dla nas studniówka jest bardzo ważnym momentem, bo podobnie do maturzystów zaczynamy przygotowania do egzaminu dojrzałości społeczeństwa - tłumaczyła Aleksandra Longawa. Studniówka to również znak dla wszystkich chętnych, że rekrutacja SuperW już się zaczęła. W tym roku organizatorzy chcą zaangażować aż 11,5 tys. wolontariuszy Szlachetnej Paczki i 2,1 tys. chętnych z Akademii Przyszłości. W sumie ponad 13,5 tys. osób! Ma to być największa w historii Drużyna SuperW! To właśnie ci superbohaterowie pomogą 2 tys. dzieci z Akademii Przyszłości oraz ponad 20 tys. rodzin dzięki Szlachetnej Paczce.

- Tworzymy elitę pomagania - drużynę SuperW, w której może pomagać każdy, kto skończył 18 lat, ma ogromne serce i kto chce zmienić czyjeś życie. SuperW to bohaterowie, którym naprawdę się chce - zachęcała Aleksanda Longawa. - My chcemy, żeby w tym kraju było jak najwięcej bohaterów, którzy chcą ratować innych. Wyobraźmy sobie, że cała Polska jest zamieszkała przez takich ludzi - właśnie o to dzisiaj walczymy! - przekonywał z kolei ks. Jacek Stryczek.

Przykłady skutecznej pomocy można mnożyć. Jedną z osób, którym obecność wolontariusza wiele pomogła, jest 7-letnia Kasia, której zmarł tata. Dziewczynka nie wierzyła w siebie, jednak pewnego dnia odważyła się pójść do tablicy i dostała 5 z matematyki. Z kolei pewien starszy pan od dłuższego czasu marzył, aby na żywo zobaczyć krakowski Rynek. Uniemożliwiała mu to jego niepełnosprawność i mieszkanie na piątym piętrze. Dzięki wolontariuszom jego marzenie się spełniło!

- O takie zmiany nam chodzi! - przekonuje Aleksandra Longawa. - Istotą Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości jest to, że u nas nie chodzi o pomoc materialną, tylko o taki impuls do zmiany życia. Pomoc materialna jest jedynie pretekstem, by coś zmienić w tej rodzinie. Najważniejsze są relacje nawiązywane między wolontariuszami, a rodzinami - dodaje.

- Zostałem wolontariuszem dlatego, że utożsamiam się z wartościami, jakie niesie Szlachetna Paczka, czyli z ideą mądrej pomocy ludziom, którzy żyją w niezawinionej biedzie, a którzy nie poddają się w swojej trudnej sytuacji, tylko wychodzą z inicjatywą. Właśnie takim ludziom trzeba pomóc! Trzeba dać im wędkę, a nie rybę, bo tylko taki sposób pomagania ma sens - mówił Damian Markowski, lider regionu Muszyna.

Finał Szlachetnej Paczki już 12 i 13 grudnia, a w drużynie SuperW wciąż są jeszcze wolne miejsca! Każdy chętny może się do niej zgłosić za pomocą formularza na stronie www.superw.pl.