Wesoły pokój dla małych pacjentów

ps

publikacja 08.09.2015 13:53

Po trwającym 10 miesięcy remoncie we wtorek 8 września otwarto nowo wyremontowany Oddział Pediatryczny w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Wesoły pokój dla małych pacjentów Warunki, w jakich dziecko jest leczone, pomaga w powrocie do zdrowia - przekonują lekarze Paulina Smoroń

Remont oddziału rozpoczął się w listopadzie 2014 roku, jednak nie został on wtedy zamknięty. Lekarze w niemal polowych warunkach przez cały czas przyjmowali i leczyli kolejnych pacjentów. Jest to oddział wieloprofilowy, ponieważ leczy się tam wszelkie schorzenia wieku dziecięcego. Trafiają tam zarówno noworodki, jak i osoby przed 18. rokiem życia. To właśnie dla nich na oddziale przygotowano aż 36 łóżek. Z kolei wymiana okien pozwoliła zmniejszyć koszty ogrzewania, a sale, dzięki ciepłym barwom, stały się bardziej przyjazne małym pacjentom. Wymieniono również drzwi, grzejniki oraz łóżka. Wyremontowano też toalety.

- Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa społeczna pomoże małym pacjentom w powrocie do zdrowia i sprawi, że personel medyczny będzie mógł pomagać im w bardziej atrakcyjnym otoczeniu - mówiła Nadia Thiele, członek Zarządu Fundacji "Knorr - Bremse Global Care". - Wszyscy wiemy, jak ważne jest, by dzieci miały dobrą opiekę, szczególnie w momentach, które są dla nich trudne - dodała.

Remont udało się bowiem przeprowadzić dzięki pomocy finansowej niemieckiej Fundacji "Knorr - Bremse Global Care", dlatego też na uroczystym otwarciu pojawił się Heinz Herman Thiele, prezes koncernu Knorr-Bremse, wraz ze swoją żoną Nadią Thiele.

Fundacja "Knorr - Bremse Global Care", biorąc udział w projekcie "Wesoły pokój", przeznaczyła na remont oddziału prawie 127 tys. euro. Z pomocą przyszły również władze Krakowa, które na ten cel przekazały 134 tys. zł. Dodatkowo poseł Ireneusz Raś podarował specjalne, wielofunkcyjne krzesła, na których rodzice hospitalizowanych dzieci mogą odpocząć.

- Pediatria jest znaczącą częścią naszego szpitala, ale też znaczącą częścią zarówno Krakowa, jak i Małopolski - mówiła dr n. med. Marta Czubaj-Kowal, ordynator Oddziału Pediatrycznego. Dodała też, że w sumie na oddziale badanych i konsultowanych jest ok. 30 tys. dzieci rocznie.

- Chore dziecko jest bezbronne, często bardzo zagubione i wystraszone w warunkach szpitalnych. My, lekarze pediatrzy, widzimy to na co dzień, dlatego to, w jakich warunkach jest ono hospitalizowane, zmniejsza ten stres i przyspiesza wyleczenie - tłumaczyła dr Czubaj-Kowal.

Pomoc Fundacji "Knorr - Bremse Global Care" na tym jednak jeszcze się nie kończy. Podczas otwarcia wyremontowanego oddziału prezes koncernu obiecał, że pomoże również wyposażyć oddział w nowy sprzęt medyczny. - Moim nowym pomysłem było wyposażenie tego pięknego oddziału. Państwo Thiele mnie uprzedzili i za to wyposażenie teraz będę mogła dziękować, zamiast o nie prosić - cieszyła się dr Marta Czubaj-Kowal.

Fundacja "Knorr - Bremse Global Care" powstała w 2005 roku, by pomagać ofiarom katastrof ekologicznych, wypadków, konfliktów zbrojnych, a także osobom cierpiącym z powodu ubóstwa lub chorób. Dotychczas przeprowadziła 165 projektów w 50 państwach, a pomoc otrzymało aż 508 tys. osób.