Komisarz Mrzyk i rozsrożona dama

Dominika Cicha

publikacja 06.03.2016 18:49

Na uczestników II Dyktanda Krakowskiego czyhało mnóstwo językowych pułapek. Zmierzyło się z nimi ponad 400 uczestników.

Komisarz Mrzyk i rozsrożona dama Dla laureatów dyktando było dziecinnie proste! Dominika Cicha /Foto Gość

"Ostatnio choćby, wpółleżąc wpośród krzewów urzetu na płożących się pędach bażyny, przy wtórze terkotu czarno nakrapianego paszkota, obserwował dzierzbę, która znienacka przycupnęła na brzeżkach wpółspróchniałej dzieży".

To tylko jedno z trudnych zdań, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy II Dyktanda Krakowskiego. Podobnie jak w zeszłym roku, jego tekst stworzyła dr hab. Mirosława Mycawka.

Autorka zaprosiła wszystkich miłośników ortografii w językową podróż po Krakowie, śladami komisarza Mrzyka i słynnej damy z obrazu Leonarda da Vinci.

Jak przewidywała, największy kłopot sprawiły piszącym nazwy miejscowości na Podkarpaciu, takie jak Hoczew i Rzepedź, nazwiska wybitnych artystów: Velázqueza, Muncha, Goi a także słowa: blietzkrieg, SIM-lock czy Tadż Mahal.

Niektórym miłośnikom poprawnej polszczyzny problem sprawił również tytuł futurystycznej jednodniówki ”Nuż w bżuhu” oraz pisownia słów: hiperupokorzenie, megaharówka i superprzyjaciółka.

- Tegoroczne dyktando było łatwiejsze niż w zeszłym roku. Trudność sprawiło mi zapisanie wyrażenia "pół Wołoch, pół Hucuł" i nazwisko komisarza Mrzyka - mówiła pani Agnieszka, krakowska bibliotekarka.

Jak się jednak okazuje, nie wszystkich miłośników ortografii udało się zwieść. Krakowski Mistrz Ortografii popełnił bowiem tylko… 2 błędy! Został nim Aleksander Meresiński, radca prawny z Kielc. Dyktando to dla niego hobby i, jak twierdzi, kilka razy w roku sprawdza swoją ortograficzną wiedzę w różnych miastach Polski.

I Krakowskim Wicemistrzem Ortografii został Marek Szopa z Gorzowa Wielkopolskiego, korektor tekstów niemieckojęzycznych. Tytuł II Wicemistrza Ortografii przypadł zaś Michałowi Gniadowskiemu z Warszawy.

W kategorii "Najmłodszy uczestnik" zwyciężyli: Zuzanna Babińska (I miejsce), Jakub Dziadur (II miejsce) i Mateusz Cichoń (III miejsce).

Dyktando Krakowskie zorganizowali: Wydział Polonistyki UJ, Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ, Koło Naukowe Metodyki Polonistycznej UJ, Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego, Stowarzyszenie Polonistów oraz Fundacja na Rzecz Muzeum Języka Polskiego.