Refren tych dni

Bogdan Gancarz

publikacja 01.04.2016 14:14

W Krakowie trwa międzynarodowa konferencja naukowa "Światowe Dni Młodzieży: źródła i rozwój idei".

Refren tych dni Uczestnicy konferencji na schodach Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na przodzie m.in. kard. Stanisław Dziwisz (drugi od lewej), rektor UJ prof. Wojciech Nowak, rektor UPJPII ks. prof. Wojciech Zyzak, kard. Stanisław Ryłko i nuncjusz apostolski abp. Celestino Migliore Bogdan Gancarz /Foto Gość

Rozpoczęła się 1 kwietnia, w przeddzień 11. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II, który 31 lat temu podjął decyzję o organizowaniu Światowych Dni Młodzieży.  - Idea ŚDM to jedna z jego najlepszych inicjatyw duszpasterskich. Siał obficie, a my zbieramy owoce - powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Konferencję współorganizują Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Wystąpienia uczestników wygłoszone 1 i 2 kwietnia w auli Collegium Novum UJ będą intelektualnym przygotowaniem do lipcowego spotkania młodych w Krakowie.

Uczeni i praktycy zjechali do Krakowa, by debatować o religijnym, kulturowym, edukacyjnym i turystycznym wymiarze ŚDM. Posłanie do uczestników skierował papież Franciszek. Życzył im owocnego skupienia się na uniwersalnej idei światowych spotkań młodzieży.

Pierwszego dnia głos zabierali przede wszystkim praktycy, którzy brali udział w organizacji niejednej edycji ŚDM. - Wielu młodych wyruszy w drogę do Krakowa z jasno określoną motywacją. Jedni zechcą przede wszystkim dać wyraz swojej wierze. Odpowiedzą sobie na pytanie: "Dlaczego tu jestem?", "Daczego pukam do bram sanktuarium Bożego Miłosierdzia?", "Dlaczego pukam do konfesjonału?". Inni wyruszą zaś w drogę, by zaznać poczucia braterskiej wspólnoty - stwierdził abp Celestino Migliore.

Kard. Dziwisz mówił z kolei o genezie ŚDM. - Kiedy Jan Paweł II zaczął kierować łodzią Piotrową w Rzymie, od samego początku ze szczególną troską zwrócił się do młodych w słowach: „Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście nadzieją świata!”. Nie było to gołosłowne powiedzenie. Podobnie jak w Krakowie, podczas swojego pontyfikatu papież uczył młodych przede wszystkim rozmowy z Chrystusem oraz sam rozmawiał z nimi tak, jak rozmawiał Chrystus - powiedział metropolita krakowski.

- Dni Młodzieży zrodziły się z inicjatywy samych młodych. Ojciec święty pragnął, aby stały się dla nich ważnymi chwilami „postoju”, „modlitwy-rozmowy” z Chrystusem w nieustannej pielgrzymce wiary. Zasadniczym celem ŚDM jest skupienie wiary i życia każdego młodego człowieka wokół Jezusa tak, aby stał się On trwałym punktem odniesienia oraz prawdziwym światłem dla każdej inicjatywy i dla wszelkich działań wychowawczych wśród nowych pokoleń. Papież nazywał to refrenem tych dni. Światowe Dni Młodzieży nie są martwym rytuałem, ale wydarzeniem opatrznościowym. To, że młodzi przybywają na spotkania, Jan Paweł II odbierał jako ich prośbę skierowaną do niego i wszystkich kapłanów, aby im towarzyszyć w wędrówce, która jest odpowiedzią na łaskę Bożą, działającą w ich sercach - dodał kard. Dziwisz.

Najwięcej o ŚDM wie chyba inny uczestnik konferencji, czyli kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds Świeckich. Organizował bowiem spotkania młodzieży z całego świata m.in. w Santaigo de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Kolonii (2005) i Sydney (2008). - Po doświadczeniach kolejnych Światowych Dni Młodzieży mówi się o narodzinach w Kościele nowego pokolenia ŚDM. Wypowiedziane do młodych słowa Jana Pawła II: „Wy jesteście moją nadzieją” były wyrazem długofalowego programu duszpasterskiego. Papież ufał młodym. Widział w nich sprzymierzeńców i współpracowników w dziele Nowej Ewangelizacji. Niewątpliwie dzięki ŚDM Kościół pokazał światu swoje młode oblicze. Trzeba zaznaczyć, że pojawia się już kolejne młode pokolenie ŚDM, które potrzebuje młodych duszpasterzy - powiedział kard. Ryłko.

Swoimi doświadczeniami z organizowania poprzednich edycji ŚDM podzielili się także m.in. prof. Yago de la Cierva Alvarez de Sotomayor z Hiszpanii, dr Mummo Muolo, z Włoch, dr Danny Casey z Australii i dr Kishore Jaybalan ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Prof. de la Cierva na podstawie swoich doświadczeń organizacyjnych, m.in. z ŚDM w Madrycie (2011), udzielił organizatorom krakowskiego spotkania młodych kilku rad dotyczących przekazu komunikacyjnego.

- ŚDM są wielkim wydarzeniem religijnym. Stanowią przy tym bardzo ważne narzędzie komunikacyjne, pozwalające na przekazywanie komunikatów mogących zmieniać życie ludzkie. Dzięki precyzyjnemu przekazowi treści, miliony ludzi na całym świeci mogą się dowiedzieć, co przyciąga młodych na te wielkie spotkania. By ten przekaz był precyzyjny, musi być dobrze zaplanowany i spójny. Ważne jest również jest „zadowolenie” dziennikarzy i ułatwienie im pracy. Idzie m.in. o pogodzenie wymogów bezpieczeństwa z wymogami pracy dziennikarskiej. Jeżeli np ekipy reporterskie będą musiały być na miejscu spotkania z papieżem na wiele godzin przed jego rozpoczęciem, to niektóre z nich zrezygnują i w związku z tym ich przekaz wydarzeń będzie „chłodniejszy” - stwierdził uczony z Hiszpanii.

W sobotę 2 kwietnia o godz. 9. głos zabiorą uczeni. Będą analizowali doświadczenia dotychczasowych edycji ŚDM, przedstawiali znaczenie św. Jana Pawła II w formowaniu młodzieży oraz zastanawiali się nad fenomenem ŚDM jako swoistego festiwalu religijnego.

TAGI: