Majówka Papieska na Bachledówce

jg

publikacja 08.05.2016 09:00

Przez całą sobotę 7 maja obywała się XIII Papieska Majówka na Bachledówce w kościele oo. paulinów, który nazywany jest Podhalańską Jasną Górą. Zaprezentowano m.in. zapomniane pieśni religijne.

Majówka Papieska na Bachledówce W XIII Majówce Papieskiej na Bachledówce wzięło udział ponad 300 uczestników Jan Głąbiński /Foto Gość

Jak tłumaczy Anna Trebunia Wyrostek, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu (współorganizator wydarzenia) celem konkursu co roku jest propagowanie góralskiej pieśni religijnej wśród mieszkańców Podhala, Orawy oraz Spisza a szczególnie wśród dzieci i młodzieży. - Konkurs to również okazja do wymiany doświadczeń na temat tradycyjnej i współczesnej pieśni religijnej góralskiej jak również prezentacji zapomnianych pieśni religijnych oraz pieśni poświęconych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. To również okazja do prezentacji twórczości poetów góralskich - zaznacza Anna Trebunia Wyrostek.

W XIII Papieskiej Majówce na Bachledówce wzięły udział grupy śpiewacze, duety śpiewacze i soliści podzielenie na kategorie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich oraz dorosłych.

Jury w składzie: Anna Naglak, Iwona Kosakowska i Stanisław Bukowski po przesłuchaniu 55 prezentacji (w sumie ponad 300 uczestników) przyznało kilkanaście nagród i wyróżnień (podajemy tylko I miejsca w poszczególnych kategoriach). W gronie laureatów znaleźli się: Kornelia Makuch z Białego Dunajca, zespół "Tatry" z Ratułowa, Katarzyna Miętus zespół "Mali Miętusianie", zespół "Mali Gronkowianie" z Gronkowa, Justyna Dusza i Anna Gal z Odrowąża, Władysław Basiorka z Cichego, zespół "Zbójnicek" z Zębu.

Jury stwierdziło wyrównany poziom prezentacji licznych wykonawców. Podziękowano organizatorom za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie konkursu, a instruktorom za przygotowanie uczestników, jednocześnie zachęcając ich do rozszerzenia repertuaru o pieśni radosne i dostosowane do wieku wykonawców.

- Serdecznie dziękujemy staroście nowotarskiemu Krzysztofowi Faberowi za objęcie patronatem tej imprezy, a Powiatowemu Centrum Kultury w Nowym Targu za pomoc i współudział przy organizacji Majówki - dodała A. Trebunia Wyrostek. Współorganizatorem Majówki był także Związek Podhalan w Czerwiennem.