ŚDM dotyczą całego Kościoła

publikacja 12.05.2016 22:41

W Krakowie rozpoczęło się trzydniowe sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy CCEE przed Światowymi Dniami Młodzieży.

ŚDM dotyczą całego Kościoła KO ŚDM Kraków 2016 spodziewa się, że na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa przyjedzie ok. 5-6 tys. dziennikarzy z 200 krajów Miłosz Kluba /Foto Gość

Biorą w nim udział rzecznicy prasowi episkopatów, eksperci ds. komunikacji oraz redaktorzy mediów katolickich z Europy i USA. Do Polski przyjechali, by przed Światowymi Dniami Młodzieży poznać Kraków i dowiedzieć się wszystkiego na temat przygotowań do spotkania młodzieży całego świata z papieżem Franciszkiem.

Pierwszego dnia sympozjum jego uczestnicy wysłuchali m.in. wystąpień ks. Tomasza Jaklewicza, dziennikarza "Gościa Niedzielnego", Piotra Legutki, byłego kierownika "Gościa Krakowskiego", a obecnie dyrektora Telewizji Kraków, i ks. Adama Parszywki SDB, szefa Sekcji Komunikacji KO ŚDM Kraków 2016. Ważnym punktem programu było też wystąpienie bp. Damiana Muskusa, koordynatora generalnego KO ŚDM Kraków 2016.

Jak przekonywał bp Muskus, w krakowskich Łagiewnikach młodzi z całego świata znajdą przestrzeń i czas, by dać się dotknąć Bożemu miłosierdziu oraz spojrzeć Jezusowi w oczy i doświadczyć przemieniającego spotkania z Jego miłością. - Papież, który od początku swojego pontyfikatu głosi, że tylko miłosierdzie może ocalić świat, przekaże młodym wielkie przesłanie nadziei. Ojciec święty zaprosił ich bowiem do Krakowa po to, by u samych źródeł doświadczyli osobistego spotkania z Jezusem Miłosiernym i nauczyli się najprostszej modlitwy, która może zmienić ich życie: "Jezu, ufam Tobie" - tłumaczył bp Muskus, dodając, że przewodnikami na tej drodze będą święci Apostołowie Bożego Miłosierdzia - Jan Paweł II i s. Faustyna Kowalska, patroni ŚDM.

Bp Muskus podkreślał też, że wierzy, iż młodzi, umocnieni tym osobistym i głębokim doświadczeniem spotkania z miłosiernym Panem, wrócą do swojego świata i staną się w swoich środowiskach ludźmi miłosierdzia. - Tylko ludzie miłosierdzia mogą bowiem budować pokój. Ci, którzy przeżyją w Krakowie przemieniające spotkanie z Bożą miłością, mogą stać się posłańcami nadziei dla Starego Kontynentu i zwiastunami jego odnowy i przebudzenia. Europa pustych kościołów i zgorzkniałych, letnich chrześcijan, Europa zapatrzona w siebie i zamknięta w swojej wygodzie i stabilizacji, Europa, która zapomina o swoim Bogu i jest głucha na Dobrą Nowinę, potrzebuje dziś Bożego miłosierdzia - mówił bp Damian.

Podczas spotkania z dziennikarzami uczestnicy sympozjum mówili z kolei, że przedstawiciele Konferencji Episkopatów Europy chcą mieć wkład w komunikację podczas ŚDM, bo jest to ogromnie ważne wydarzenie, dotyczące całego Kościoła.

- Miliony osób przemieszczają się z jednego kraju do drugiego, niekiedy przez cały świat, z powodu swojej wiary. Myślę, że ten fenomen może być interesujący nie tylko dla dziennikarzy mediów katolickich, ale i mediów świeckich. To jest dla nich okazja do stawiania fundamentalnych pytań o wiarę, o to, co tak bardzo porusza uczestników ŚDM, że podejmują decyzję o podróży - zauważył Thierry Bonaventura z Biura Prasowego Rady Konferencji Biskupów Europy.

Z kolei ks. Andrzej Majewski, dyrektor programowy Radia Watykańskiego, tłumaczył, że nie do końca zdajemy sobie sprawę, że papież Franciszek nie przyjeżdża do Polski, ale na Światowe Dni Młodzieży. - To nie jest pielgrzymka papieża, jak każde inne pielgrzymki. Papież przyjeżdża przede wszystkim, by spotkać się z młodzieżą, a przy okazji odwiedza Polskę. Będzie w Częstochowie i w Auschwitz, bo tę dramatyczną kartę polskiej historii również chce podkreślić - wyjaśniał.

Inni uczestnicy spotkania mówili też, że dzięki temu trzydniowemu pobytowi w Krakowie chcą się jak najwięcej dowiedzieć o Polsce i naszym mieście, by przygotować do relacjonowania ŚDM tych, którzy nad Wisłę przyjadą za dwa miesiące.