Sekrety Campus Misericordiae

łk

publikacja 03.07.2016 23:46

W niedzielę 3 lipca na Campus Misericordiae w Brzegach zorganizowano Dzień Otwarty, podczas którego każdy mógł poznać zrealizowane tam dzieła miłosierdzia.

Sekrety Campus Misericordiae Uczestnicy Dnia Otwartego na Campus Misericordiae mogli wpisać się do Księgi Miłosierdzia Łukasz Kaczyński /Foto Gość

- Chcieliśmy zaprosić tutaj mieszkańców Krakowa i Wieliczki oraz całej Polski. Pragniemy pokazać to wyjątkowe miejsce, żeby można było tu wejść, zobaczyć i dotknąć tego, co stworzyliśmy przecież wszyscy wspólnie - pracą, zaangażowaniem czy datkami - powiedział burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Przybyli mogli zobaczyć Dom Miłosierdzia wraz z apartamentem przygotowanym dla Ojca Świętego. Udostępnione zostało także centrum logistyczne Caritas "Chleb Miłosierdzia" wraz z mobilną kliniką, która zostanie przekazana do obozu uchodźców z Libanu.

To właśnie o mobilnych klinikach mówiono podczas konferencji zorganizowanej w trakcie Dnia Otwartego w Brzegach. Temat poruszono w kontekście nowego projektu Caritas Archidiecezji Krakowskiej pod hasłem: "Misericordes", który będzie przeprowadzany na platformie we4charity.com. Inicjatywa nie będzie tylko akcją charytatywną - Caritas zdecydował się na formę crowdfundingową, polegającą na finansowaniu przedsięwzięcia poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem.

- Każdy, kto ofiaruje nawet symboliczną wpłatę, coś za to otrzyma - gadżet, pamiątkę czy możliwość uczestnictwa w wydarzeniach związanych z ŚDM. Jedną z kluczowych nagród będzie awatar na tzw. wirtualnych Polach Miłosierdzia. Nie każdy ma możliwość pojawienia się na Światowych Dniach Młodzieży osobiście - stąd wirtualny Campus Misericordiae. Darczyńcy będą mogli się tu pojawiać w formie wybranej postaci - wyjaśniał odpowiedzialny za projekt Filip Karkosz.

- Inaugurujemy dziś akcję, którą chcemy rozpromować na całym świecie. Mamy nadzieję, że w podczas 45 dni jej trwania uda nam się kupić jak najwięcej takich mobilnych szpitali. Bądźmy miłosierni - zachęcał ks. Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiej Caritas.

W trakcie konferencji zaprezentowano także specjalną Księgę Miłosierdzia, w której przybywający na Campus Misericordiae będę mogli do momentu rozpoczęcia ŚDM zamieszczać wpisy dla papieża Franciszka - pierwszym, który to zrobił, był kard. Stanisław Dziwisz.

- Zachęcam, żeby nie bać się tego wpisu - żeby to nie były tylko pozdrowienia dla Ojca Świętego, ale konkrety. Nieduże - coś drobnego, ale niech będzie to czynem miłosierdzia do zrealizowania - zaapelował burmistrz Kozioł.

- Chcemy, aby każdy był uczestnikiem miłosierdzia w tym wyjątkowym czasie. I nie ma to oznaczać jakichś spektakularnych zobowiązań, ale zwykłe, choć nieraz trudne do podjęcia gesty - pojednania czy zmiany nastawienia. Taka jest właśnie idea obietnic i wyznań, które będą tutaj gromadzone - uzupełnił ks. Kordula. Ojciec Święty otrzyma Księgę Miłosierdzia podczas wizyty na Campus Misericordiae.

- Nie mogło mnie tu dzisiaj zabraknąć. Chciałam podziękować papieżowi, że do nas przyjeżdża, podziękować Trójcy Przenajświętszej za łaskę ŚDM w Polsce i prosić, by ta iskra miłosierdzia szła w świat. Czujemy Bożą opiekę i cieszymy się, że już niebawem spotkamy Ojca Świętego - powiedziała po zamieszczeniu swojego wpisu do księgi Barbara Potwirka z Krakowa, która na Campus Misericordiae zabrała rodziców.

Uczestnicy Dnia Otwartego podkreślali, że taka inicjatywa to bardzo dobry pomysł. - Dowiedziałam się o tym wydarzeniu z internetu. Nie będzie mnie tutaj podczas samych Światowych Dni Młodzieży z powodu wieku, więc przynajmniej teraz chciałam zobaczyć, jak to wygląda. Jestem zaskoczona, że te dzieła miłosierdzia już się dzieją - to podnosi na duchu i te wskazywane przez niektórych strachy czy zastrzeżenia jednoznacznie odpędza - podkreślała Maria Stanisławek z Krakowa.

- Dziś jestem po raz kolejny zadziwiony rozmiarem dzieł miłosierdzia, które to miejsce wyzwala, które tu mają swoje źródło. Co ważne, nie będą one służyły tylko tutaj, ale pójdą w świat - tak, jak te mobilne szpitale czy wirtualne Pole Miłosierdzia. To ważne, bo miłosierdzie nie ma granic - podsumował obecny na dniu otwartym ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Na świeżym powietrzu niedaleko Domu Miłosierdzia za darmo można było także skosztować popularnej argentyńskiej potrawy - puchero, bardzo lubianej przez papieża Franciszka. Zwiedzającym zaprezentowano także film "Apartament".

Widać było, że przybywający nie ograniczali się tylko do zwiedzania terenu wokół Domu Miłosierdzia, ale chętnie poznawali cały obszar Campus Misericordiae - samochodami, rowerami i pieszo. Dzień Otwarty w Brzegach zakończyło czuwanie modlitewne przy krzyżu ŚDM.