Augustiańskie kapsuły czasu

Łukasz Kaczyński

publikacja 12.07.2016 10:28

11 lipca po południu w sygnaturce augustiańskiego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie umieszczono dla potomnych nową kapsułę czasu.

Augustiańskie kapsuły czasu Nowa kapsuła została ponownie umieszczona na wieży z sygnaturką Łukasz Kaczyński /Foto Gość

To właśnie konieczność konserwacji dachu i sygnaturki z krzyżem w kościele augustianów na Kazimierzu umożliwiła odkrycie kapsuły czasu, tradycyjnie umieszczanej w małej wieży na dachach świątyń.

- To taki szczęśliwy przypadek, bowiem wykonawca prac konserwacyjnych w pobliskim kościele św. Józefa będąc na nabożeństwie do św. Rity, zauważył, że coś niedobrego dzieje się z sygnaturką naszego kościoła - po prostu przechyla się. Laik tego na pewno by nie zauważył - powiedział o. Marek Donaj, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

W ramach podjętych napraw po zdjęciu kuli, która wspólnie z krzyżem wieńczyła sygnaturkę, okazało się, że znajdują się w niej pamiątki z XIX w. - Odnaleźliśmy tubę z 1894 r. To był czas, kiedy augustianie odbudowywali ten kościół. Jest nawet dokument z 1832 r., gdy założono komitet ratowania naszej świątyni - poinformował proboszcz.

Na kapsułę sprzed ponad 120 lat składały się m.in. zwój z ręcznie zapisanymi pergaminami przedstawiającymi opis odbudowy kościoła św. Katarzyny zrujnowanego przez zaborców, losy Kościoła krakowskiego i sytuację narodu polskiego oraz schematyzm, czyli spis członków zakonu augustiańskiego. W tubie zakonnicy z XIX w. umieścili również kalendarz, medaliki, monety, banknoty oraz zdjęcia.

"Najbardziej poruszający był opis represji zaborców wobec Polaków. Czuć w nim bardzo wyraźnie wielką tęsknotę za zmianą sytuacji wymazywania Polski z mapy przez trzy inne mocarstwa" - przyznał o. Donaj.

Wszystkie te znaki czasu po odpowiedniej konserwacji trafiły do Archiwum Polskiej Prowincji Augustianów. Warto dodać, że także stary krzyż wieńczący sygnaturę zostanie wyeksponowany dla zainteresowanych w krużgankach klasztoru. W ramach remontu przygotowano nowy, około 100-kilogramowy krzyż - ma on formę augustiańskiego serca przeszytego strzałą.

Do nowej tuby umieszczonej w sygnaturce trafiła współczesna historia - opis dziejów Kościoła z XX i XXI w. Zakonnicy dołożyli także medale i medaliki obecnie "na czasie" - m.in. z wizerunkiem św. Jana Pawła II i papieża Franciszka oraz symbolizujące 1050. rocznicę chrztu Polski czy nadchodzące Światowe Dni Młodzieży.

Nie zabrakło także najnowszych zdjęć.

- Idziemy także z duchem postępu. Dla przyszłych pokoleń przygotowaliśmy specjalny zapis elektroniczny na pendrivie. Jest to ponad 100 fotografii przedstawiających kościół, Kazimierz i ogólnie Kraków - powiedział o. Donaj.

Prace przy renowacji sygnaturki augustiańskiej świątyni na Kazimierzu wsparł finansowo Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, reprezentowany przez prof. Franciszka Ziejkę i prof. Bogusława Krasnowolskiego. Nadzór nad remontem sprawował małopolski wojewódzki konserwator zabytków dr. inż. Jan Janczykowski.

Augustianów w opisywanym przedsięwzięciu wsparli także bp Grzegorz Ryś, Tadeusz Jakubowicz, prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, oraz o. Wiesław Dawidowski, prowincjał Zakonu św. Augustyna w Polsce.