Czy Bóg jest w centrum naszego życia?

łk

publikacja 25.09.2016 14:53

O tym, że każda parafia powinna być wspólnotą miłosierdzia opartą na słowie Bożym, mówił w niedzielę podczas Mszy św. w 50. rocznicę konsekracji kościoła w Niegowici kard. Stanisław Dziwisz.

Czy Bóg jest w centrum naszego życia? - W wielowiekowe dzieje tej parafii głęboko wpisał się Karol Wojtyła - przypomniał kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył uroczystości Łukasz Kaczyński /Foto Gość

Metropolita krakowski podkreślił też, że to słowo Boże pozwala we właściwym świetle spojrzeć na otaczającą człowieka rzeczywistość, a w 50. rocznicę konsekracji świątyni w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici ukazuje ono znaczenie kościołów w życiu religijnym.

- Świątynia konsekrowana jest przede wszystkim miejscem i przestrzenią zarezerwowaną dla Boga, dlatego nazywamy tę przestrzeń domem Bożym. W tej przestrzeni, wyłączonej z powszedniego użytku, stanowiącej sacrum, uświadamiamy sobie, że całe nasze życie zanurzone jest w Bogu, naszym Stwórcy i Panu - nauczał.

Dodał, że słowa psalmu o tym, że przy budowaniu każdego domu konieczna jest pomoc Boga, skłaniają do refleksji nad tym, jakie miejsce Bóg zajmuje w naszym życiu. - Czy jest On naprawdę w centrum wszystkich naszych spraw, czy też raczej na marginesie naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego? To najważniejsze pytanie, a odpowiedzi na nie szukajmy w głębi naszego serca - powiedział.

Wskazał również, że Bóg dzieli się z wierzącymi przestrzenią swoich świątyń. - Ta przestrzeń jest również dla nas, abyśmy w niej otwierali serca przed Panem, przeżywali tu Jego szczególną obecność, wsłuchiwali się w Jego słowo, które do nas kieruje – uwrażliwił kard. Dziwisz i zaapelował, by zgromadzeni zastanowili się nad tym, czy rzeczywiście niedzielna Msza św. jest w centrum ich życia, prac, trosk i marzeń.

Hierarcha przypomniał także, że w wielowiekowe dzieje parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici wpisał się głęboko Karol Wojtyła, dla którego była to pierwsza parafia tuż po studiach w Rzymie. To on także, już jako arcybiskup krakowski, dokonał 25 września 1966 r. poświęcenia niegowickiego kościoła. Kardynał dodał, że wybór Karola Wojtyły na papieża był dla tej wspólnoty parafialnej wielkim przeżyciem.

- Zostawił tu ślad w ludzkich sercach swoją pobożnością, gorliwością i ubogim stylem życia. On tutaj uczył się Kościoła. Nie muszę dodawać, że rozsławił tutejszą miejscowość i parafię w Kościele i świecie, podobnie jak rozsławił Wadowice, Kraków i Polskę - mówił.

Purpurat podziękował parafii w Niegowici oraz parafiom sąsiednim za trud wniesiony w organizację Światowych Dni Młodzieży w Polsce, które według niego powinny inspirować do dawania świadectwa w wierze.

- Każda parafia powinna być wspólnotą, która szuka prawdy i światła w słowie Bożym, która umacnia się życiodajnymi sakramentami, by stawać się wspólnotą miłosiernej miłości. Takie jest dalekosiężne zadanie każdej wspólnoty parafialnej i taki byłby trwały owoc Światowego Dnia Młodzieży Kraków 2016 - powiedział kard. Dziwisz.

Parafia w Niegowici to jedna z najstarszych parafii w Małopolsce. Wyróżnia ją to, że tu pełnił swoją pierwszą posługę kapłańską ksiądz Karol Wojtyła. Obecny kościół parafialny wybudowany został właśnie z inicjatywy młodego wikarego. W Niegowici znajduje się jedyny na świecie pomnik papieża Polaka, przedstawiający go jako skromnego, wiejskiego wikarego.