Patriotyzm w tramwaju

ps

publikacja 11.11.2016 15:17

W 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na krakowskie ulice po raz kolejny wyjechał rozśpiewany Patriotyczny Tramwaj.

Patriotyzm w tramwaju O dobre brzmienie wykonywanych w Patriotycznym Tramwaju utworów zadbały zespoły młodzieżowe, a wśród nich ubrane w ludowe stroje Małe Słowianki Paulina Smoroń /Foto Gość

Tym razem w komunikacji miejskiej nie było słychać stłumionych rozmów podróżujących, lecz pieśni patriotyczne, które dobiegały nawet do osób stojących na zewnątrz. Niektórzy, zachęceni patriotycznym nastrojem, decydowali się pojechać choć jeden przystanek. Do wspólnego śpiewania nie zniechęcił ich nawet spory tłok! Pasażerowie ze śpiewnikami w dłoniach dumnie wykonywali kolejne utwory.

Nie udałoby się to bez młodzieży, która tego dnia starała się pokazać wszystkim, że miłość do ojczyzny nie jest dla niej czymś obcym. Taką misję przyjęli uczniowie z Krakowa, Bibic i Myślenic. - Chciałem zaśpiewać pieśni w Patriotycznym Tramwaju i w ten sposób uczcić dzisiejsze święto, a przy tym pokazać, że pamiętam o bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę - mówił 14-letni Mateusz.

Uczniom w tramwaju towarzyszyli również ich nauczyciele. - Wszyscy, którzy pamiętają o bohaterach, nigdy nie zgubią swojej tożsamości. Dla nas, Polaków, to bardzo ważne, by pamiętać o tym, kim jesteśmy i skąd się wywodzimy - tłumaczyła Dorota Karyś, nauczycielka historii.

W repertuarze rozśpiewanego tramwaju znalazły się najpopularniejsze polskie pieśni, m.in. "Rota" czy "Przybyli ułani". O dobre brzmienie wykonywanych utworów zadbały zespoły młodzieżowe, a wśród nich ubrane w ludowe stroje Małe Słowianki.

Dla wielu pasażerów była to nie tylko miła przejażdżka, ale przede wszystkim okazja, by razem z innymi wyrazić swoje patriotyczne uczucia. - Chcemy przekazać naszej córce bardzo ważne dziś wartości, w tym miłość do ojczyzny. To jest zadanie każdego rodzica. Patriotyczny Tramwaj jest ciekawym pomysłem, który z pewnością nam w tym pomoże - przekonywała Agnieszka z Krakowa.

Tego dnia młodzież promowała patriotyzm nie tylko w komunikacji miejskiej, ale również na ulicach miasta. Uczniowie z 10 krakowskich szkół rozdawali przechodniom przygotowane wcześniej chorągiewki i plakietki. - Młodzież dzisiaj śpiewa, rozdaje ulotki i pokazuje, jak pięknie to święto może, a nawet powinno wyglądać - zauważył Mariusz Cupiał, pomysłodawca akcji.

Wszystko za sprawą projektu "Młodzież pamięta", który w Małopolsce organizowany jest od 2002 roku przez Małopolskie Centrum Edukacji i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Młodzi z Krakowa i okolic regularnie włączają się w obchody najważniejszych świąt patriotycznych - rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Niepodległości.