Wystawa o Juliuszu Łuciuku

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 10.01.2017 19:34

Do 20 stycznia w krakowskiej Bibliotece Jagiellońskiej można oglądać wystawę poświęconą wybitnemu kompozytorowi krakowskiemu Juliuszowi Łuciukowi, który niedawno ukończył 90 lat.

Wystawa o Juliuszu Łuciuku Muzyka Juliusza Łuciuka łączy w sobie nowoczesność z elementami tradycji zdjęcia: Bogdan Gancarz /Foto Gość

Pokazano m.in. rękopiśmienne i drukowane partytury jego utworów.

- Pokazanie szerszej publiczności warsztatu twórczego, w tym przede wszystkim w postaci rękopisów-autografów - Juliusza Łuciuka, jest wielkim ukłonem w stronę melomanów, którzy mając w uszach zasłyszane nuty i ich całe sekwencje mogą na prezentowanej wystawie zobaczyć ich materialny wymiar w postaci dźwięków zapisanych atramentem na papierze - stwierdził prof. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.

Ekspozycję "Między tradycją a eksperymentem - niezależna droga twórcza Juliusza Łuciuka. W 90-tą rocznicę urodzin.", można oglądać w nowej części gmachu Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Olenadry 3)

Juliusz Łuciuk urodził się 25 grudnia 1926 r. w Brzeźnicy k. Radomska. Pierwszych nut uczył go ojciec, niegdyś organista na Jasnej Górze. Mistrzami jego młodości byli kompozytor Stanisław Wiechowicz w krakowskiej Wyższej Szkole Muzycznej oraz muzykolog Zdzisław Jachimecki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Szlakiem wielu innych kompozytorów polskich pogłębiał studia pod okiem sławnej Nadii Boulanger w Paryżu. Chodził tam wówczas także na seminaria wybitnego kompozytora Oliviera Messiaena. Po pierwszych awangardowych próbach kompozytorskich J. Łuciuk coraz mocniej zaczął nawiązywać do tradycji muzycznej.

- Moja twórczość kompozytorska jest zanurzona w chrześcijaństwie. Inspiracją były dla mnie m.in. chorał gregoriański i polska średniowieczna pieśń pasyjna - twierdzi kompozytor.

Twórczość J. Łuciuka jest bardzo różnorodna - od lirycznych pieśni solowych, przez utwory chóralne, po opery. Wśród jego licznych dzieł warto wymienić m.in. "Mszę dziękczynną", "Mszę polską", antyfony "Assumpta es Maria", "Pulchra es" i "Benedicta filia", "Litanię polską", pieśń "O ziemio polska", "Litanię do Matki Bożej Supraskiej", oratoria: "Św. Franciszek z Asyżu", "Chrystus Pantokrator", "Św. Rafał Kalinowski - Pielgrzym Boży", "Sanctus Adalbertus – flos purpureus". W kwietniu 2016 r. w Filharmonii Krakowskiej odbyła się prapremiera jego oratorium "Wzgórze w krainie Moria" do tekstu III części "Tryptyku rzymskiego" Jana Pawła II.

 Zabierał się także do lżejszych form muzycznych. Skomponował m.in. śpiewaną przez Annę German w filmie "Prom" "Balladę o żołnierzach z Westerplatte" do tekstu Gałczyńskiego.

W 2001 r. został uhonorowany papieskim odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice.

Czytaj także: