Specjaliści od zdejmowania masek

ps

publikacja 14.03.2017 21:35

We wtorek 14 marca w krakowskim Teatrze Groteska ogłoszono laureatów 6. edycji Nagrody im. Bartka Zdunka, w tym zwycięzcę nagrody za reportaż im. Pawła Migasa, której patronuje "Gość Niedzielny".

Specjaliści od zdejmowania masek Nagrodę za najlepszy reportaż odebrała odebrała Marta Zdzieborska, autorka tekstu "Zbyt wiele na jedno życie" Paulina Smoroń /Foto Gość

- Młodość jest niezwykle ważna w dziennikarstwie i to chcemy doceniać podczas tego konkursu - zauważył już na początku gali finałowej Krzysztof Gurba, prezes krakowskiego oddziału SDP. - Śmiem powiedzieć, że zarówno twórcy, których dzisiaj nagrodzimy, jak i pretendenci do tych nagród są specjalistami od zdejmowania masek z ludzi - dodał. Wyjaśnił również, że dobre dziennikarstwo ma polegać właśnie na docieraniu do tego, co kryje się pod maską pozorów, by pokazać świat takim, jaki on naprawdę jest.

W tej edycji najlepszym debiutem publicystycznym roku ogłoszony został materiał Sławomira Farbańca. Jego zwycięska praca opowiada historię Bartosza Ostałowskiego, który mimo swojej niepełnosprawności zdobył licencję kierowcy rajdowego. Nagrodę zwycięzcy wręczył Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

Inicjatywę roku w niemal oscarowym stylu ogłosił z kolei Kamil Baleja, dziennikarz RMF FM. Został nią kwartalnik podróżniczy "Nomada", stworzony przez dwie koleżanki - Urszulę Chylaszek i Darię Marchewkę. - Nasz projekt narodził się podczas jednej popołudniowej kawy. Mamy nadzieję, że przetrwa długo i będzie innych zarażał pasją - mówiła D. Marchewka.

W specjalnej kategorii, której patronem jest nieżyjący już młody dziennikarz "Gościa Krakowskiego" Paweł Migas, wybrano najlepszy reportaż. Nagrodę z rąk ks. Marka Gancarczyka, redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego", odebrała Marta Zdzieborska za materiał zatytułowany "Zbyt wiele na jedno życie". Autorka opowiedziała w nim o losach kobiety, która padła ofiarą handlu ludźmi i przez 13 lat była więziona przez Cyganów.

- Tę pracę wybraliśmy jednogłośnie, a uznanie zdobył zarówno temat, umiejętne wykorzystanie zdobytego materiału, jak i język oraz styl. Czyta się to na jednym wdechu i chce się wiedzieć, co jest dalej - mówiła Monika Łącka z redakcji "Gościa Krakowskiego", członek kapituły konkursowej.

W kategorii Młodych Twórców Filmowych im. ks. Andrzeja Baczyńskiego przyznano aż dwie pierwsze nagrody (symboliczny czek został dosłownie przełamany na pół). Jedna z nich powędrowała do Moniki Skrzypczak za materiał "Drużyna z zespołem", druga do Marii Szajny, autorki materiału "Alojzy Fros. Życiorys". Młode dziennikarki nagrodził Krzysztof Gurba wraz z Wojciechem Szumowskim, reżyserem i dokumentalistą.

Konkurs dla młodych dziennikarzy organizowany jest od 2011 roku przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Dziennikarskie Koło Naukowe UPJPII i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Jego patronem jest Bartłomiej Zdunek, student I roku dziennikarstwa UPJPII, który zmarł tragicznie w 2010 roku.