Doskonałość zwana świętością

Paulina Smoroń

publikacja 09.06.2017 06:23

W 20. rocznicę spotkania Jana Pawła II z polskim światem akademickim w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej Mszy św. w kolegiacie św. Anny.

Doskonałość zwana świętością W trakcie Mszy św. przypomniano spotkanie Jana Pawła II z uczonymi, które odbyło się tu 20 lat temu Paulina Smoroń /Foto Gość

Przemawiając 8 czerwca wieczorem do pracowników i studentów krakowskich uczelni, metropolita senior odwołał się do fragmentu Kazania na Górze. Jak wyjaśnił, Jezus rozpoczyna je od 8 błogosławieństw określających styl życia, miłości i służby Jego uczniów. Stawia jednak swoim słuchaczom wysokie wymagania, mówiąc: "Bądźcie [...] doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski".

- Słowa te mogą onieśmielać, ale mogą także przyświecać wysiłkom podejmowanym przez środowiska oraz instytucje naukowe. Wychodzą naprzeciw odwiecznej potrzebie człowieka, jaką jest dążenie do doskonałości - zaznaczył kard. Dziwisz.

Opowiadał również o chrześcijańskim ideale doskonałości, który widoczny był w pomyśle Boga na stworzenie człowieka na swój obraz i podobieństwo, a więc człowieka zdolnego do miłości. Ten Boży zamysł został jednak naruszony przez grzech pierworodny. Po fazie początkowej doskonałości i po upadku człowieka nastąpiła jednak faza naprawy, która związana jest z działalnością Jezusa. - Bóg nigdy się z tym nie pogodził, dlatego też dzieje człowieka na ziemi stały się dziejami zbawienia, poszukiwania przez Boga tego, co zginęło, aby to odzyskać, wyprowadzić z krainy zła i śmierci - podkreślał.

Zdaniem kardynała, poczucie, że człowiek jest niedoskonały i równoczesne uświadomienie sobie, że można być lepszy, jest jednym z motorów moralnego rozwoju jednostki i społeczeństwa. Tłumaczył, że doskonałość chrześcijanina polega przede wszystkim na naśladowaniu Boga w jego miłosierdziu wobec ludzi, a nawet wobec nieprzyjaciół.

- Ludzie nauki nie tylko wezwani są do doskonalenia swoich umiejętności w ramach dyscyplin badawczych, ale przede wszystkim do szczególnej troski o rozwój własnego człowieczeństwa, do dążenia do tej doskonałości, która nazywa się świętością - dodał.

Kardynał przypomniał też, że ideał chrześcijańskiej świętości osiągnęła przed wiekami królowa Jadwiga. Zaznaczył jednak, że autentyczna świętość nigdy się nie przedawnia. - Również dzisiaj jej miłość Boga i człowieka przemawia do naszej wyobraźni oraz inspiruje nas do służby Bogu i człowiekowi. Tego samego uczą nas życie i służba Jana Pawła II - zauważył.

Modlitwę za krakowskie środowiska akademickie w kolegiacie św. Anny poprzedził koncert chóru Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II "Psalmodia" pod batutą prof. Włodzimierza Siedlika. By przypomnieć atmosferę spotkania z papieżem z 8 czerwca 1997 roku, odtworzono przemówienie, które Jan Paweł II wygłosił wtedy w kolegiacie. Ponadto przedstawiciele PWST w Krakowie wyrecytowali fragmenty "Tryptyku rzymskiego".