Zawierzenie jest obietnicą

ps

publikacja 08.09.2017 20:23

W piątek 8 września bp Jan Szkodoń w katedrze wawelskiej razem z wiernymi odnowił Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

Zawierzenie jest obietnicą Biskup przekonywał, że tak, jak Maryja, powinniśmy przyjąć wolę Boga i Jego plan na nasze życie Paulina Smoroń /Foto Gość

Bp Szkodoń przewodniczył Eucharystii w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W homilii przypomniał, że cześć dla Jej Niepokalanego Serca jest związana z objawieniami, które 100 lat temu miały miejsce w Fatimie. - Maryja wzywała wtedy do ofiarowania Jej Niepokalanemu Sercu całego świata, a szczególnie Rosji. Ostrzegała też przed skutkami grzechu niewierności, odejścia od Boga - przypomniał.

Biskup zwrócił również uwagę na 4 wymiary ponowionego po Mszy św. aktu. Pierwszym z nich jest aspekt dziękczynny. Dodał, że ma on wyrażać wdzięczność za zgodę Maryi na Boży plan oraz za życie każdego człowieka.

Zdaniem bp. Szkodonia, akt ten ma również wymiar pokutny, ponieważ objawienia z Fatimy były wielkim wołaniem o nawrócenie ludzi oraz o miłosierdzie dla całego świata. Trzecim wymienionym wymiarem była z kolei ufność. - Matka Najświętsza jest wzorem ufności. Za jej przykładem zawierzamy Bogu osoby i sprawy, to wszystko, co dla nas jest trudne, czego się lękamy, co chcemy złączyć z Jej Niepokalanym Sercem - wyjaśnił.

Dodał, że zawierzenie jest jednocześnie obietnicą i przyjęciem na nowo wezwania, które łączy się z naszym człowieczeństwem i z tym, że jesteśmy przybranymi dziećmi Bożymi.

Przypomniał również zawołanie Jana Pawła II: "Totus Tuus". - W tych słowach jest oddanie się Bogu do dyspozycji, abyśmy w życiu nie szukali siebie, nie szli za swoim egoizmem, za swoją pychą, ale żebyśmy szukali tak, jak Maryja, Bożej woli i Bożych planów - wyjaśnił.

Po raz pierwszy Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi został wypowiedziany na Jasnej Górze 8 września 1946 r. W najbliższą niedzielę zostanie powtórzony we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej.

Wierni przyrzekną wtedy Maryi między innymi, że będą stanowić jeden, nawracający się nieustannie lud Boży, w którym nie ma nienawiści, przemocy i wyzysku. Ponowią również zobowiązanie do obrony nierozerwalności związków małżeńskich i życia poczętego.