Jeśli jest sobota, to mamy randkę

Urszula Rogólska

publikacja 17.10.2017 20:51

Wiosną tego roku małżeństwa randkowały pod dachem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie po raz pierwszy. Nie wszyscy się zmieścili. Chętnych było tak wielu, że... właśnie ruszyła druga edycja spotkań!

Agata i Maciej Kóskowie na skoczowskiej randce Agata i Maciej Kóskowie na skoczowskiej randce
Urszula Rogólska /Foto Gość

Dwanaście par spotyka się na randce małżeńskiej "Przystań(cie) w drodze", w świeżo wyremontowanej sali parafialnego Muzeum św. Jana Sarkandra na Rynku. To już druga edycja spotkań, które organizują w skoczowskiej parafii Barbara i Ireneusz Mendrochowie. Pary przyjeżdżają z Cieszyna, Pogórza, Pogwizdowa, Bielska-Białej, Skoczowa, Jastrzębia i Pawłowic.

Basia i Irek są w Domowym Kościele. - Od dawna mieliśmy taką chęć i potrzebę zrobienia czegoś dla innych małżeństw - mówią. - Wiemy, że nie każde małżeństwo, nie każdy z małżonków odnajduje się w formacji Oazy Rodzin, w realizowaniu zobowiązań, w modlitwie proponowanej przez wspólnotę. A z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że gdyby nie nasza formacja w Domowym Kościele, nie zaangażowalibyśmy się w przygotowanie tej randki. Wśród uczestników tej edycji są także pary ze wspólnoty. Bo dotykamy tematyki małżeństwa na wielu płaszczyznach - modlitwy, ale i relacji rodzinnych, małżeńskich i z dziećmi.

Małżonkowie podczas spotkań "Przystańcie w drodze" w Skoczowie   Małżonkowie podczas spotkań "Przystańcie w drodze" w Skoczowie
Urszula Rogólska /Foto Gość

Historia randek ma swój początek w Bielsku-Białej, w parafii św. Pawła na osiedlu Polskich Skrzydeł, gdzie pomysł po raz pierwszy zrealizowali Iza i Roman Kwiatkowscy razem z Bronisławą i Krzysztofem Rycakami. Nastrojowy klimat kawiarenki, jaką stworzyli w sali parafialnej, tematyka i forma spotkań, jakie zaproponowali przez kolejnych siedem cotygodniowych wieczorów, zrobiła na ich uczestnikach niemałe wrażenie.

Chętnych do udziału w spotkaniach było tak wielu, że na Polskich Skrzydłach odbyły się jeszcze dwie następne edycje randki, a poprzez ich uczestników wieści rozchodziły się dalej. Do żywieckiej parafii konkatedralnej zaprosił randkę ks. proboszcz Grzegorz Gruszecki; w Cygańskim Lesie zorganizowali ją Dorota i Wojciech Grybosiowie, a w Skoczowie - właśnie Basia i Irek Mendrochowie. Także tutaj po pierwszej edycji zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych. Randka ruszyła więc od października po raz drugi.

Barbara i Ireneusz Mendrochowie po raz drugi zorganizowali spotkania randki małżeńskiej w Skoczowie   Barbara i Ireneusz Mendrochowie po raz drugi zorganizowali spotkania randki małżeńskiej w Skoczowie
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Niestety, zmieści się nam jedynie dwanaście par - chcąc zachować klimat spotkań, nie możemy przyjąć więcej osób, więc znowu ustawiła się kolejka… - uśmiechają się Basia i Irek.

Pierwsze spotkanie tematyczne zawsze prowadzi duszpasterz. W Skoczowie o małżeństwie w oparciu o Księgę Rodzaju - dialogu, równości i godności - mówił ks. proboszcz Witold Grzomba. Na kolejnym, o komunikacji w małżeństwie - Basia i Irek Mendrochowie. Przed małżeństwami jeszcze spotkania z o. Ksawerym Knotzem, który powie o seksualności, teologii ciała i więzi; z Izą i Romanem Kwiatkowskimi - opowiedzą o celebracji aktu małżeńskiego; z Martą i Jerzym Molami, którzy przedstawią temat finansów i jedności małżeństwa w tym kwestiach, oraz z Barbarą i Henrykiem Kobosami, którzy opowiedzą, jak zbliżyć się do siebie przez modlitwę.

Spotkania zakończy 25 listopada wspólna Eucharystia z odnowieniem przysięgi małżeńskiej. Dopełnieniem randki jest sobotnio-niedzielny wyjazd (nieobowiązkowy, ale bardzo polecany!).

Bożena i Sławomir Machałowie przyjechali na randkę z Pogórza: - To nasza pierwsza randka po latach. Mamy już dorosłe dzieci, więc postanowiliśmy teraz zrobić coś dla siebie, przypomnieć sobie, jak to było na naszych pierwszych randkach, dowiedzieć się o czymś, co być może nam wtedy umknęło, albo o czym warto sobie przypomnieć na nowo, już w małżeństwie.

Gabrysi i Damianowi Króliczkom z Cieszyna o randce powiedzieli znajomi. - Byli bardzo zadowoleni. Mówili, że podejmowane tu tematy są bardzo bliskie małżeństwu, że pomagają w rozwiązywaniu różnych problemów i wątpliwości, że są świetni prowadzący. A co więcej - znajomi wciąż się spotykają z uczestnikami poprzedniej edycji! Stwierdziliśmy, że warto coś zrobić dla siebie, odnowić pozytywne uczucia, zbliżyć się do siebie. Jesteśmy 13 lat po ślubie, mamy 11-letniego syna. Randka to taki przerywnik w ciągu całego tygodnia, kiedy koncentrujemy się na problemach: praca, dom, szkoła, odrabianie lekcji.

Bożena i Sławomir Machałowie przyjeżdżają randkować z Pogórza   Bożena i Sławomir Machałowie przyjeżdżają randkować z Pogórza
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Żona bardzo chciała tu przyjść, a że kocham żonę - nie miałem wyjścia - śmieje się Maciej Kóska ze Skoczowa - mąż Agaty. A już zgodnie razem podkreślają: - Pomyśleliśmy, że to fajny pomysł. Mamy czwórkę dzieci. Dawno nie spędzaliśmy czasu tylko we dwoje, więc stwierdziliśmy: spróbujemy wyjść bez dzieci. Dla nas to trochę wyzwanie. Najstarsza córka zajmuje się najmłodszą - nigdy tego samodzielnie nie robiła, ale świetnie daje sobie radę. A my - jak przed laty - randkujemy sami!

Ale to jeszcze nie wszystko. Pary z pierwszej edycji stwierdziły, że nie wyobrażają sobie, żeby randkowanie się skończyło, i chcą kontynuować spotkania. Mendrochowie znaleźli salomonowe rozwiązanie: małżeństwa, które uczestniczą w randce po raz pierwszy, spotykają się co tydzień w soboty o 19.00, zaś te, które ukończyły poprzednią edycję - raz w miesiącu.

- W ankietach, jakie przeprowadziliśmy po pierwszej edycji, nasi uczestnicy napisali, co jeszcze ich interesuje. Na tej podstawie opracowaliśmy tematy comiesięcznych spotkań - tłumaczy Basia. - Będzie między innymi o błogosławieństwie w pracy (to w kategorii finansów), będzie jeszcze o seksie w małżeństwie, będzie o sprawach związanych z wychowywaniem dzieci, relacjami z dziećmi dojrzewającymi, dorosłymi i z teściami.

Najbliższe edycje "Przystań(cie) w drodze":

  • w  Krakowie - start 20 października od 20.00 do 22.00
  • w Żywcu, w konkatedrze Narodzenia NMP - start 9 lutego od 19.00 do 21.00

Szczegóły i zapisy na: przystanciewdrodze.pl