Nie tylko książki

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 28.10.2017 16:00

Na krakowskich Targach Książki prezentują nie tylko rozmaite tomy publikacji. Są również np. coraz popularniejsze gry planszowe.

Nie tylko książki Bibliotekarka Anna Szmajdzińska poszukiwała na targach nowych gier planszowych dla krakowskiej Arteteki Bogdan Gancarz /Foto Gość

W zalewie gier internetowych, gry planszowe stanowią pewien oddech, dając możliwość rodzinnego ich uprawiania. Swoją bogatą ofertę prezentuje opolskie wydawnictwo Vertima. - Mamy gry, przy których można posiedzieć zarówno 15 minut jak i dwie godziny. Ciekawym przykładem gry historycznej są np „Magnaci”. Siadając do niej nie potrzeba wiedzy historycznej. To w jej trakcie możemy się czegoś ciekawego o historii dowiedzieć - powiedział przedstawiciel wydawnictwa.

Z ofertą gier zapoznawała się m.in. Anna Szmajdzińska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. - Sprawdzam najciekawsze nowości wśród gier, w które można pograć np z udziałem dużej ilości dzieci. Nasza biblioteka nie udostępnia bowiem wyłącznie książek i czasopism. Dział Arteteka w którym pracuję, gromadzi również i udostępnia gry planszowe - powiedziała bibliotekarka.

Uczennice krakowskiej Szkoły Podstawowej nr 1 również chodziły po stoiskach targowych w poszukiwaniu nowości. - Kupiłam trzy książki m.in. „Fantastyczne zwierzęta. Jak je znaleźć”. Widziałam jednak znacznie więcej ciekawych wydawnictw np o Puszczy Białowieskiej - powiedziała Lidka. - Bardzo się interesujemy książkami. Zachęcają nas do tego w naszej szkole a ona jest najlepsza! - dodały dwie koleżanki Lidki.

Czego innego szukał na targach Aleksy Pawluczuk z Akademii Sztuk Pięknych. - Ponieważ zajmuję się książką na co dzień od strony typograficznej, więc zwracam uwagę na piękno układu publikacji i doboru czcionek, co przecież nie jest bez znaczenia przy lekturze. Przyszedłem jednak również zobaczyć, czy nie ma jakichś ciekawych książek dla dzieci. Moja wnuczka mieszka w Pekinie. Mówi biegle po chińsku, ale chodzi także do tamtejszej szkoły polskiej i z zapałem czyta również polskie książki - powiedział typograf.

Na stoiskach targowych i w salach konferencyjnych nie brakuje również ciekawych spotkań. W niedzielę 29 października o godz. 13 w sali „Lwów B” odbędzie się spotkanie autorskie z Jędrzejem Majką, znanym podróżnikiem, autorem wielu przewodników i albumów. Tym razem autor zaprezentuje swój album "W poszukiwaniu Arki Przymierza. Etiopia" - fascynująca panoramę chrześcijaństwa etiopskiego. Przy okazji będzie można degustować prawdziwą kawę z Etiopii. - W tej samej serii podróżniczej co „W poszukiwaniu Arki Przymierza” opublikowaliśmy inną bogato ilustrowaną książkę Majki - "Kresy. Śladami bohaterów Trylogii". Oglądając fotografie pełnych kwiatów krajobrazów Baru, Piławiec, Jarmoliniec i Toporowa, trudno uwierzyć, że była to sceneria dramatycznych wydarzeń z XVII wieku - poinformował Andrzej Mardyła, szef wydawnictwa AA. - Wśród naszych nowości warto polecić również 500 stronicowy tom "Co Polskę stanowi. Biografie historyczne" pióra Joanny Wieliczki-Szarkowej. Autorka pokazuje nasze dzieje przez pryzmat wielkich postaci - od Mieszka I po Jana Pawła II - dodał wydawca.

W niedzielę 29 października goście targów będą mogli między godz. 12 a 13 spotkać się w sali „Lwów A” z s. Małgorzatą Chmielewską, prezentującą swą książkę pt. "Odłóż tę książkę i zrób coś dobrego", opublikowaną przez Wydawnictwo WAM.

Szczegółowy program 21. Targów Książki, które odbywają się do niedzieli 29 października włącznie w centrum Expo Kraków (ul. Galicyjska 9), jest dostępny na stronie: www.ksiazka.krakow.pl. Stoiska targowe będą czynne: 28 października - od godz. 10 do 19 i 29 października - od godz. 10 do 17.