Na Żabiej świętych jest bez liku

Monika Łącka Monika Łącka

publikacja 30.10.2017 18:12

Ponad 50 uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 148 w Prokocimiu Nowym wzięło udział w tegorocznym korowodzie świętych.

Na Żabiej świętych jest bez liku W szkolnej auli każdy ze świętych mógł zaprezentować się mówiąc kilka zdań o sobie Monika Łącka /Foto Gość

Najpierw wszyscy zaprezentowali się w szkolnej auli, gdzie każdy mały święty lub błogosławiony miał kilka chwil na to, by powiedzieć rówieśnikom kilka zdań o sobie i wyjaśnić, co oznaczają ich atrybuty. Później korowód podzielił się na dwie części i przemaszerował przez całą szkołę, by w każdej z odwiedzanych klas zachęcić koleżanki i kolegów do udziału w korowodzie w przyszłym roku.

- Przez ostatnie trzy lata korowód wychodził ze szkoły, by idąc uliczkami Prokocimia Nowego dojść do parafialnego kościoła Miłosierdzia Bożego. W tym roku ze względu na wichurę zrezygnowałyśmy z tego pomysłu - mówią Katarzyna Niedziewicz-Sarba i Wioletta Oświecińska-Szwej, pomysłodawczynie korowodu, który przy ul. Żabiej stał się już mocną, siedmioletnią tradycją i powiedział zdecydowane "nie" halloweenowym przebierankom w dynie i upiory.

- Od początku roku szkolnego pytają o niego zarówno uczniowie, jak i rodzice. Wszyscy bardzo angażują się w to wydarzenie - dzieci przeżywają to, że wcielają się w wielkie postacie Kościoła Katolickiego, a rodzice pomagają im przygotować właściwy strój - dodaje K. Niedziewicz-Sarba.

W tym roku większość małych świętych i błogosławionych rzeczywiście prezentowała się imponująco. Nie zabrakło nie tylko Matki Bożej i św. Józefa, św. Marii Magdaleny i św. Jana Ewangelisty, Archanioła Rafała, ale także świętych: Jadwigi Królowej, Barbary, Zuzanny Rzymskiej, Weroniki, Justyny Padewskiej, Mikołaja, Jana Pawła II, Dominika, Juana Diego, Dominika Savio, Moniki, Rity i Antoniego Daniela.

- Do tej pory w korowodzie brały udział głównie dzieci ze szkoły podstawowej. W tym roku w wydarzenie włączyła się też duża grupa uczniów wygaszanego już gimnazjum, którzy na wiedzy o społeczeństwie realizują projekt "Szukamy autorytetów". Cieszę się, że poszukali ich wśród świętych - zauważa K. Niedziewicz-Sarba.

Warto dodać, że korowód jest wstępem do konkursu, który zapoczątkowany został na Żabiej, a teraz jest już Ogólnopolskim Konkursem Fotograficzno-Literackim "Korowód Świętych". W tym roku patronują mu Ministerstwo Edukacji Narodowej, Małopolski Kurator Oświaty, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitarnej w Krakowie. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.sp148.org oraz na profilu szkoły na Facebooku.