Biskupice. 8 wieków parafii

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 10.11.2022 15:07

Parafia pw. św. Marcina w podwielickich Biskupicach ma 800 lat. Ufundował ją słynny biskup krakowski Iwo Odrowąż, który sprowadził także do Krakowa dominikanów. Swój jubileusz parafia zakończy 11 listopada w dzień odpustu z okazji wspomnienia św. Marcina z Tours.

Biskupice. 8 wieków parafii Parafianie przygotowywali się duchowo już od roku, do jubileuszu swej parafii. Bogdan Gancarz /Foto Gość

Sumie odpustowej będzie przewodniczył o godz. 16  abp Marek Jędraszewski. Następnego dnia wspólnota parafialna będzie obchodziła 360. rocznicę konsekracji obecnego kościoła, wybudowanego w XVII wieku w miejscu dawnego, drewnianego.

- To żywa, wciąż rozwijająca się placówka duszpasterska. Wciąż mamy więcej chrztów niż pogrzebów. Poza tym osiedla się na naszym terenie wiele nowych osób. W sumie mamy pewnie ponad 4 tys. parafian - mówi ks. Robert Jończyk, proboszcz parafii. Należą do niej: Biskupice, Przebieczany (gdzie jest kaplica pw. Miłosierdzia Bożego), Trąbki (gdzie jest kaplica pw. św. Izydora Oracza),  Zabłocie z kaplicą św. Antoniego, Tomaszkowice, Szczygłów, Darczyce, Sułów. Sporo jest grup parafialnych: 28 róż Żywego Różańca, krąg Domowego Kościoła, Krąg Biblijny, Duszpasterska Rada Parafialna, Rada Gospodarcza, wspólnota Margaretek modląca się za kapłanów, wspólnota Galilea, chór parafialny, młodzieżowa Grupa Apostolska, grupa Mały Apostoł, schola, ministranci i lektorzy. Obok kościoła działa także Dom Pomocy Społecznej dla seniorów prowadzony przez Caritas archidiecezji.

Parafia ma  "swojego" świętego. Z Biskupic pochodził bowiem o. Narcyz Jan Turchan OFM (1879-1942), franciszkanin reformata, męczennik z Dachau. Tutaj pochowano jego prochy. 13 czerwca 1999 r. papież Jan Paweł II wyniósł  na ołtarze o. Jana Turchana OFM wraz ze 107 innymi błogosławionymi męczennikami II wojny światowej. Wspomnienie liturgiczne w kościele w Polsce przypada na 12 czerwca.

Ojciec Narcyz pozostaje wciąż w pamięci rodzinnej. Biskupice to gniazdo rodzinne Turchanów. Wielu z nich mieszka w okolicach do dziś. Męczennik jest obecny także w życiu duchowym jego rodzinnej parafii. W prezbiterium kościoła jest przedstawiający go witraż, wykonany przez Annę Szpecht. Jest także obraz w kaplicy w Trąbkach, gdzie tamtejsza szkoła podstawowa nosi imię o. Narcyza. 19. dnia każdego miesiąca (to bowiem dzień zarówno jego urodzin, jak i śmierci) o godz. 17 odbywają się modlitwy przez wstawiennictwo o. Narcyza połączone z Mszą św. Jego wstawiennictwa szukają m.in. małżeństwa niemogące się doczekać potomstwa oraz osoby ciężko chore lub zagrożone zdrowotnie. W ub. roku przed kościołem ustawiono głaz, na którym umieszczono m.in. tablicę upamiętniającą bł. Narcyza. Na północnej ścianie świątyni zawiśnie z okazji 800-lecia parafii tryptyk malarski: stary, odnowiony niedawno obraz św. Zofii oraz nowe wizerunki św. Jana Pawła II i bł. Narcyza, namalowane przez artystkę Aleksandrę Bielę.

Biskupice. 8 wieków parafii   Na cmentarzu przy kościele parafialnym pochowano urnę z symbolicznymi prochami o. Narcyza Jana Turchana OFM, błogosławionego męczennika z Dachau. Bogdan Gancarz /Foto Gość