Maryjna płyta na Adwent

łk

publikacja 05.12.2023 10:56

Fundacja "Dominikański Ośrodek Liturgiczny" przygotowała na Adwent krążek "Beata Mater", zawierający trzygłosowe opracowania śpiewów gregoriańskich.

Maryjna płyta na Adwent Te utwory pomogą w duchowych przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. Fundacja "Dominikański Ośrodek Liturgiczny"

Jego przygotowania podjął się Marcel Pérès, śpiewak, muzykolog, organista, kompozytor i pedagog, a także jeden z pierwszych specjalistów w dziedzinie muzyki średniowiecznej, którzy przeprowadzili historyczną refleksję nad formą, kontekstem liturgicznym i zagadnieniami wykonawczymi łacińskiego chorału liturgicznego.

Album dotyczy dominikańskiej wersji części stałych Profestis diebus oraz zestawu śpiewów z Graduale Simplex na wotywne Msze o Najświętszej Maryi Pannie. Część utworów miała okazję zabrzmieć podczas dwóch warsztatów prowadzonych w Krakowie przez autora oraz podczas Warsztatów Muzyki Niezwykłej w 2019 roku.

Początki płyty to już jednak czas Festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" w 2016 r. w Jarosławiu, podczas którego o. Wojciech Sznyk OP prowadził grupę uczestników, którzy stanowili chór i wspólnie z solistami wykonywali koncert "Nieszpory Maryi Panny" Claudia Monteverdiego.

- Często śpiewy gregoriańskie, wykonywane w ramach owych nieszporów, są tylko krótkim przerywnikiem, i to w najprostszej muzycznie formie, natomiast M. Pérès przygotowywał z nami ich trudniejsze odpowiedniki. Na zakończenie nieszporów mieliśmy zaśpiewać Benedicamus Domino i jako jedyny śpiew naszej grupy był wielogłosowy. To proste opracowanie okazało się śpiewem, który nie tylko zafunkcjonował na festiwalu w Jarosławiu, ale zyskał także popularność w kręgach dominikańskich - wspomina dominikanin.

Później pojawił się pomysł na powstanie większej liczby tego typu utworów - z jednej strony opartych na tradycyjnym materiale, a z drugiej - na wielogłosowym. Na początku M. Pérès stworzył opracowanie mszy Profestis diebus, czyli najprostszego zestawu części stałych Mszy św. w repertuarze dominikańskim.

Po nich przyszedł czas na przygotowanie zestawu części mszalnych. - Wybrałem śpiewy z Graduale Simplex, przeznaczone na wspomnienia Najświętszej Maryi Panny. Marcel się zgodził i na początku lutego 2020 r. otrzymałem pierwszą kompozycję - opracowanie antyfony na wejście "Beata Mater". Później przyszły kolejne. Zaczęliśmy je rozczytywać na próbach z bractwem śpiewaczym San Clemente, współpracującym z Fundacją "Dominikański Ośrodek Liturgiczny", a po jakimś czasie spróbowaliśmy zaśpiewać wybrane utwory w szerszym gronie podczas stacjonarnych warsztatów Szkoły Kantorów - wspomina o. Sznyk.

W październiku 2021 r. udało się zaprosić M. Pérèsa, żeby osobiście poprowadził warsztaty z tych śpiewów. Po nich pojawiła się myśl, żeby nagrać te utwory. - Nagraliśmy je pod koniec czerwca 2022 r. w kościele św. Kazimierza w Grzegórzkach w Krakowie. Nagrania podjął się Mateusz Kucharski, a naszym "uchem" była Anita Pyrek-Nąckiewicz - opowiada o. Sznyk.

Album został nagrany przez bractwo San Clemente w składzie: Hubert Boćko, Mirosław Chudy, Mateusz Kucharski, Maciej Ordowski, Bogusław Rychlak, Jacek Skoczek, Daniel Wierzejski, Wojciech Sznyk OP. W nagraniu wzięli również udział bracia dominikanie: Bartłomiej Rogula OP (wszystkie utwory), Patryk Pajęcki OP (Kyrie, Sanctus, Agnus Dei), Tomasz Albrecht OP (Kyrie, Sanctus, Agnus Dei).  Szczegóły dostępne są na stronie www.liturgia.dominikanie.pl.

Nuty albumu z opracowaniami w zapisie pięcioliniowym przygotowała Agnieszka Kosecka-Wierzejska, a materiał źródłowy na czterolinii - Mateusz Krakowczyk na podstawie Graduale Suareza z 1950 r. i Graduale Simplex. Płyta będzie dostępna tylko cyfrowo, tzn. na Spotify czy YouTubie.

Fundacja "Dominikański Ośrodek Liturgiczny" dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.