Multisensorycznie o van Goghu

łk

publikacja 11.02.2024 01:17

"Van Gogh Multi-Sensory Exhibition" to przestrzeń, która w krakowskim zabytkowym Hangarze Czyżyny pozwoli odwiedzającym zetknąć się ze sztuką w niespotykany dotąd sposób.

Multisensorycznie o van Goghu Ta wystawa buduje więź między publicznością a sztuką. Łukasz Kaczyński /Foto Gość

Koncepcja multimedialnej wystawy poświęconej Vincentowi van Goghowi zrodziła się wraz z postępem technologicznym i powstaniem innowacyjnych metod prezentacji dzieł sztuki, w tym technologii immersji. - W sztuce zawsze istnieje miejsce na jeszcze więcej kreatywności. Na naszej ekspozycji sztuka i technologia harmonijnie współgrają, tworząc zupełnie nowe doświadczenie artystyczne - wyjaśnia Ewa Król, rzeczniczka prasowa wystawy, którą w Krakowie można oglądać od 10 lutego do 9 czerwca.

Zwiedzający mają możliwość zapoznania się z całym dorobkiem van Gogha, który był niezwykle płodnym artystą, malując ponad 2 tysiące dzieł w trakcie swojego krótkiego życia - czasami nawet po trzy obrazy dziennie. Jego prace obecnie należą do najbardziej cenionych na rynku sztuki, a zobaczenie ich wszystkich w jednym miejscu jest niemożliwe.

- Ta wystawa daje taką szansę. Stanowi połączenie tradycyjnej sztuki z nowoczesnymi technologiami, co przyciąga znacznie szerszą publiczność i umożliwia głębsze zanurzenie się w fascynującym świecie tego wyjątkowego artysty - podkreśla E. Król.

Nowa ekspozycja ma wiele walorów edukacyjnych. - Przede wszystkim buduje więź między publicznością a sztuką, umożliwiając unikalne i niezapomniane doświadczenia. Dzięki tej wystawie sztuka staje się bardziej dostępna i zrozumiała dla szerokiego grona odbiorców, otwierając nowe horyzonty zarówno dla pasjonatów, jak i nowicjuszy. To fascynującą podróż przez świat sztuki i kultury - ocenia rzeczniczka.

Dodaje, że dzięki wirtualnej rzeczywistości (VR) czy interaktywnym narracjom dźwiękowym, zwiedzający mogą bardziej wejść w życie i dzieła van Gogha, odkrywając tajniki jego twórczości. Pozwoli im to lepiej zrozumieć jego inspiracje i techniki, których używał.

Wystawa składa się z kilku unikalnych części. - Pierwsza z nich to tradycyjna prezentacja, gdzie przybywający mogą poznać życie i twórczość van Gogha poprzez kalendarium oraz podziwiać 20 precyzyjnych kopii jego najbardziej znanych obrazów, wykonanych zgodnie z oryginalną techniką - opisuje E. Król.

Inna część ekspozycji to spektakl multimedialny, w którym dzieła van Gogha ożywają poprzez zaawansowaną technologię. Przez 45 minut monumentalne ekrany i podłogi prezentują dzięki technologii Digital Art 360 setki prac artysty.

- Wszystkiemu towarzyszy spokojna, relaksacyjną muzyka, w tym kompozycje takich mistrzów jak Chopin czy Beethoven. Opowieść lektora dodaje głębi doświadczeniu, pozwalając widzom całkowicie zanurzyć się w barwnych pejzażach i wyjątkowych efektach oraz poczuć atmosferę, w której van Gogh tworzył - zapowiada E. Król.

Vincent van Gogh to artysta doceniony dopiero po śmierci, który na przestrzeni ostatnich lat swojego życia namalował ponad 2000 obrazów oraz napisał ponad 600 listów. Do dziś znajdują się one w zbiorach największych i najważniejszych muzeów, galerii i kolekcjonerów na całym globie. Wśród jego prac nie można nie wymieć choćby "Słoneczników" czy "Gwiaździstej nocy nad Rodanem".

- Chcemy zainspirować widzów również do refleksji nad własnym życiem. Poprzez przybliżenie historii van Gogha, z jego momentami triumfu i porażki, próbujemy podkreślić znaczenie pasji, wytrwałości i otwartości na piękno świata w naszym codziennym życiu - zachęca do odwiedzenia wystawy E. Król.

Szczegółowe informacje o ekspozycji dostępne są na www.wystawavangogh.pl.