Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Pytajnik
    17.09.2013 18:35
    Ciekawe czy jak Mrożek podpisywał akt potępienia księży podczas procesu kapłanów z kurii krakowskiej to też żartował czy jednak był najzupełniej poważny?
    doceń 16
    • ~1
      17.09.2013 19:30
      Ciekawe, czy przypuszczał wówczas, że w ostatnią drogę odprowadzi go krakowski kardynał...
      doceń 11
    • Anonim (konto usunięte)
      17.09.2013 20:05
      Nie ma przebaczenia ..... ?
      • fdgfdg
        17.09.2013 21:56
        A żałował? Pytam bo nie wiem
        doceń 2
        0
      • kwazar
        18.09.2013 11:47
        A ty jesteś jego spowiednikiem, bo nie wiem?
        doceń 0
        0
      • to ważne
        18.09.2013 20:11
        no skoro podpisał w pewnym sensie publiczny list, to powinien publicznie żałować...
        doceń 3
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        18.09.2013 21:18

        A ty jesteś pewien, że za wszystkie swoje grzechy żałowałeś?

        Wobec ilu ludzi zgrzeszyłeś? Bo jeśli zgrzeszyłeś wobec jakiegoś człowieka, to poprzez konkretny czyn i "niejako" i "w pewnym sensie" publicznie.

        Żałowałeś bezpośrednio przed nimi, czy tylko skorzystałeś z konfesjonału?

        Czego wymagasz od innych, wymagasz wpierw od siebie samego?

        doceń 0
        0
  • M.
    17.09.2013 18:47
    Każdy ma prawo do błędu, nawet tak kosztownego i drastycznego.
    doceń 0
  • Anonim (konto usunięte)
    17.09.2013 19:54
    "Pożegnaliśmy mędrca, nie błazna. Czy właśnie dlatego nie żegnały go tłumy?" - brawa dla autora tej sentencji.

    Pragnę jedynie nieskromnie zauważyć, że JP2 żegnały tłumy. Kolejkę można było oglądać nawet z kosmosu (tak pisał ówczas GN).

    Wniosek: JP2 był kosmicznym mędrcem czy ... no właśnie kim?
    doceń 10
  • Proszę mi wytłumaczyć
    17.09.2013 21:08
    mam pytanie - czy kiedykolwiek S. Mrożek (śp) wyraził publicznie skruchę i przeprosił za to, iż podpisał się pod listem - Rezolucją Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego? Akcja ta bowiem polegała na zbieraniu podpisów pod rezolucją jako element walki władzy komunistycznej z Kościołem Katolickim. W sfingowanym, pokazowym procesie grupa księży kurii krakowskiej została fałszywie oskarżona o działalność na rzecz Stanów Zjednoczonych. Zapadłe po procesie surowe wyroki, włącznie z trzykrotną karą śmierci, miały zademonstrować determinację władzy ludowej w zwalczaniu Kościoła katolickiego w Polsce i sparaliżować działalność wszelkich niezależnych wobec niej struktur. Czy kardynał Dziwisz już o tym zapomniał i inni duchowni? To istotne czy żałował i przeprosił, bo jeśli nie, to to tylko podkreśla grubą kreską obłudę ludzi polskiego Kościoła. No chyba, że po latach Kościół uważa, że wyroki komunistycznych sądów na księży zwłaszcza tych z powyższego procesu były słuszne... A to już inna sprawa w takim wypadku... Dlatego proszę kompetentną osobę o odpowiedź na ten mój wywód. Z góry dziękuję.
    doceń 12
  • Savonarola
    17.09.2013 22:39
    Kiedy zegnalismy Jana Pawla II byly tlumy...
    doceń 5
  • Zatroskany
    18.09.2013 10:33
    Wiele mogę zrozumieć, ale pochowanie Mrożka w Panteonie Narodowym to nieporozumienie. Mrożek ze spraw narodowych sobie pokpiwał i zwalczał patriotyzm. Wcale bym się nie zdziwił jego kpin z Panteonu Narodowego.

    W warszawie w Świątyni Opatrzności są chowani różni ludzie ze świecznika, ale nikt nie patrzy, kim tak naprawdę byli, czy np. byli UBeckimi szpiclami, czy nie. A potem zdziwienie, że Warszawiacy nie chcą finansować budowy tej świątyni, ani uczestniczyć w tamtejszych uroczystościach.

    Wiele osób ma dość tej inflacji ważnych instytucji i symboli.
    doceń 8
  • ogórek
    18.09.2013 12:25
    Panie Piotrze, mówi Panu coś ten apel z 1953 r.

    W ostatnich dniach toczył się w Krakowie proces grupy szpiegów amerykańskich powiązanych z krakowską Kurią Metropolitarną. My zebrani w dniu 8 lutego 1953 r. członkowie krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich wyrażamy bezwzględne potępienie dla zdrajców Ojczyzny, którzy wykorzystując swe duchowe stanowiska i wpływ na część młodzieży skupionej w KSM działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego, uprawiali – za amerykańskie pieniądze – szpiegostwo i dywersję.

    Potępiamy tych dostojników z wyższej hierarchii kościelnej, którzy sprzyjali knowaniom antypolskim i okazywali zdrajcom pomoc, oraz niszczyli cenne zabytki kulturalne.
    Wobec tych faktów zobowiązujemy się w twórczości swojej jeszcze bardziej bojowo i wnikliwiej niż dotychczas podejmować aktualne problemy walki o socjalizm i ostrzej.

    Tutaj jest odpowiedź Pana troski.
    doceń 7
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy