Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Maluczki
    01.07.2017 14:06
    A co będzie jeżeli smog nie ustąpi, albo będzie jeszcze większy? O co chodzi z tą uchwałą antysmogową? O kasę na nowe piece dla swoich i zdarcie z biedoty ostatnich groszy karami? Przecież smog nie jest z piecyków, tylko z silników spalinowych. W zimie w czasie mrozów nie wieja wiatry i dlatego w miastach zalegają spaliny. Każdy pretekst jest dobry, aby nasze "elity" sięgały swoimi łapskami po publiczny pieniądz. ------------------ Palenie gazem o wiele bardziej szkodzi środowisku niż palenie węglem, ponieważ przez palenie gazem trwale wypala się tlen z atmosfery, bo łączy się on z wodorem tworząc wodę, z której nie wraca on już z powrotem do atmosfery, tylko pozostaje już na trwale w związku z wodorem. Poza tym te olbrzymie ilości wody (w Polsce około 20 mln ton rocznie tylko z gazu) w atmosferze spadają później w postaci nawałnic, na które obecnie się żalimy. No ale cóż! Głupota przeważnie zawsze prowadzi do katastrofy. Mamy jeszcze jakichś uczonych z kropelką oleju w głowie, czy zostali już sami głupcy?
    doceń 1
  • peletopalacz
    01.07.2017 22:59
    boże! widzisz a nie grzmisz!
    hej! Przestarzałe piece to dla nas straszna strata. Wrzucanie do starych pieców węgla to jedna z największych szkód jakie możemy wyrządzić sobie sami. Istnieje na rynku wiele alternatyw dla węgla. Jednym z ich jest pelet. Posiada oznaczenia i genialnie sprawdzi się w dobrych, certyfikowanych kotłach 5 klasy. Warto wiedzieć, że kotły te mają niską emisję spalin, jednakże paliwo jakiego w nich używamy to podstawa. Nasze działania ekologiczne tylko wówczas będą miały sens, gdy połączymy jedno z drugim. Na przykład piece Kostrzewa zdobyły I i II miejsce w konkursie TOP TEN, przeprowadzonym przez Polską Izbę Ekologii. Tutaj warto poświęcić chwilę przy wyborze kotła. Natomast o pelecie takze mogę powiedzieć kilka dobrych słów, ponieważ użytkuję go od kilku lat. Przecież w Polsce nie ma węgla, który tak jak pelet posiadałby oznaczenia i normy... bynajmnniej nie sprawdzi się w kotłach 5 klasy. A na te kotły właśnie gminy dają dofinasowania.... jednakże w umowie o dofinansowanie jest wyraźnie napisane, że paliwo, które jest do kotła wrzucane musi mieć oznaczenia i spełniać normy ogólne. Więc ku przestrodze - węgiel, to naprawdę zło! osobiście polecam piece kostrzewa dla zainteresowanych. Posiadają certyfikaty i pelet do nich jest ogólnodostępny.
    doceń 0
  • Dominik
    20.07.2017 16:10
    Polska jest na początku walki o czyste powietrze. Obecnie większą determinację w rozwiązywaniu tego problemu widać na poziomie samorządowym. Przykładem są uchwały antysmogowe, które już podjęto w województwie małopolskim oraz śląskim. Nie uda się jednak wygrać walki ze smogiem bez decyzji podejmowanych na poziomie rządowym. A spalanie żadnego innego paliwa nie przyczynia się do degradacji środowiska tak bardzo, jak spalanie węgla. Palenie węglem nigdy nie będzie ekologiczne, bowiem Polska nie ma norm jakościowych dla paliw stałych i wcale się nie zapowiada, aby jakiekolwiek zostały wprowadzone w najbliższym czasie. Na nasz rodzimy rynek z polskich kopalni trafia węgiel bardzo różnej jakości, bo opał przed opuszczeniem NASZYCH kopalni NIE jest poddany jakimkolwiek badaniom! Gdyby była u nas normalizacja węgla, to tylko nieliczne kopalnie mogłyby go produkować i wprowadzać do obrotu. Piece będą przyjazne środowisku pod warunkiem dostępności paliwa wysokiej jakości. Biorąc pod uwagę poziom zaawansowania technicznego urządzeń grzewczych na węgiel oraz pelet to tylko nowoczesne kotły na pelet (paliwo klasyfikowane) pomagają realnie rozprawić się z problemem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Każdy producent pieca na pelet ma obowiązek podania informacji jakiej klasy należy w nim stosować (A1, A2, B), co gwarantuje ekonomiczne spalanie i uzyskanie mierzalnego wpływu na środowisko. W przypadku węgla nie ma takiej standaryzacji a przez to nie mamy dostępu do paliwa o powtarzalnej jakości. Od dwóch lat mam piec na pelet Mini Bio i nie żałuję i jak teraz kupuję pelet, to przynajmniej wiem za co tak naprawdę płacę.
    doceń 0
  • Dawid
    22.08.2017 13:41
    W okresie zimowym dotyka nas tzw. smog kwaśny, gdzie domy są ogrzewane przez spalanie węgla i innych paliw stałych. Z kolei smog fotochemiczny tworzy się głównie w miesiącach letnich. Unosi się on zwykle w słoneczne dni, gdy temperatura powietrza jest wysoka (pomiędzy 25 a 35°C), a na ulicach panuje duży ruch. (np. Kraków, Warszawa). Kraków to gęsto zabudowane miasto z dużą liczbą dni bezwietrznych, stąd smog obecny jest zarówno latem jak i zimą. Jednak najwięcej zanieczyszczeń emituje spalanie w domowych piecach śmieci, mułu i miału węglowego. W wielu krajach UE miał i muł uważany jest za odpad przy wydobyciu węgla i nie jest sprzedawany (u nas jest). Również piece węglowe oraz węgiel muszą spełniać odpowiednie normy pod kątem emisji zanieczyszczeń, jednak w Polsce takich norm nie ma. Sam palę pelletem. Mam piec Compact Bio Luxury. Jeżeli miałbym do wyboru gaz ziemny, energię elektryczną czy palenie peletem, to zostałbym przy pelecie. Każdy wybierze co innego, od warunków jakie ma i do czego ma dostęp oraz to co jest na jego kieszeń. Na pewno palenie peletem jest zdrowsze dla ludzi i środowiska niż palenie węglem. Może jakbym poczekał, załapałbym się na dotację, ale 2 lata temu ich jeszcze nie było a nowy piec musiałem właściwie kupić z marszu, bo stary niespodziewanie mi wysiadł :(
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy