Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Naukowcy w obronie zabytków

Krakowskie środowiska akademickie protestują przeciwko planom rządu, zmieniającym sposób finansowania odnowy zabytków.

Apel krakowskich naukowców dotyczy nie tylko planów likwidacji funduszu na rewaloryzację zabytków Krakowa, ale także innych miast w Polsce.

– Kraków corocznie otrzymuje z budżetu państwa na renowację swoich zabytków ok. 4 proc. ogółu nakładów publicznych na odnowę zabytków w Polsce. Środki przeznaczone dla Krakowa, ujęte w budżecie Kancelarii Prezydenta RP, rozdziela Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a gwarantuje je ustawa o Narodowym Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa – mówił podczas zwołanej dziś konferencji prasowej dr Mirosław Boruta, socjolog Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. – Krakowskie środowisko akademickie jest zaniepokojone sygnałami o możliwości likwidacji funduszu na renowację zabytków Krakowa. Pieniądze z Kancelarii Prezydenta RP, którymi dysponował dotąd SKOZK, planuje się przekazać Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a następnie rozproszyć pomiędzy blisko 60 zespołów zabytkowych z całego kraju, wpisanych na listę UNESCO, lub mających statut pomnika historii – podkreśla M. Boruta.

„Zdecydowanie sprzeciwiamy się tym planom. Jako obywatele świadomi naszej historii i poczuwający się do obowiązku troski o naszą historyczną spuściznę przypominamy o szczególnym znaczeniu dziedzictwa stolicy Piastów i Jagiellonów dla historii i teraźniejszości Polski. Dziedzictwo to wymaga stałej i systematycznej opieki. Dotychczasowy mechanizm finansowania renowacji zabytków Krakowa działa prawidłowo i dobrze służy polskiej kulturze (…). Jesteśmy za tym, aby zwiększyć pulę pieniędzy na odnowę zabytków w Polsce. SKOZK, zrzeszający wiele wybitnych i zasłużonych dla polskiej kultury i nauki osób, wypracował szereg dobrych praktyk. Do wzorców tych nawiązuje inicjatywa utworzenia Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Miast Historycznych podjęta w ostatnim czasie przez prezydentów Krakowa i ośmiu innych miast (…) – czytamy w liście, który został wysłany do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego i przekazany również do wiadomości Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podpisało go 49 profesorów i pracowników naukowych krakowskich uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Ignatianum, Uniwersytetu Rolniczego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy