Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zagra biały fortepian

W Klinice Szczeklika chorych leczy się też muzyką. To swoisty testament wielkiego lekarza i humanisty.

19 grudnia o godz. 17 w auli wykładowej II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ odbędzie się kolejny koncert dla Chorych z cyklu "Spotkania przy Białym Fortepianie". Znany w Krakowie instrument kupiony został dla kliniki przez jej obecnego patrona prof. Andrzeja Szczeklika, aby koncertami sprawić radość pacjentom.

Z inicjatywy aktualnego szefa katedry prof. Jacka Musiała muzyka wraca do kliniki. Koncert, który 22 listopada rozpoczął cykl (muzyka polska w wykonaniu wybitnego pianisty Piotra Kosińskiego), spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem wśród chorych. Dlatego już wkrótce biały fortepian zabrzmi na nowo.

Ludzie znający się na instrumentach muzycznych mówią, że ten, na którym się nie gra, umiera. Nie tylko ulega rozstrojeniu, ale traci swoje właściwości i zmienia się w zwykły mebel. Im więcej się natomiast na nim gra, tym piękniej brzmi. Opowiedziała o tym Silvia Bruni, urodzona w Rzymie muzykolog, która wybrała Kraków (tu mieszka i pracuje). Pani Silvia opracowała scenariusz, zaprosiła artystów i poprowadzi najbliższy koncert w klinice przy Skawińskiej. Profesora Szczeklika poznała dzięki jego inicjatywie "PAUeczki", w którą mocno się zaangażowała. I właśnie "PAUeczkowe" środowisko przygotowuje najbliższy koncert.

Nazwa "PAUeczka" powstała z połączenia akronimu Polskiej Akademii Umiejętności ze zdrobnieniem, która to końcówka symbolizuje pokoleniową ciągłość naukowej sztafety. Od 2009 r. młodzi adepci nauki, reprezentujący różne dziedziny, spotykają się  co miesiąc, aby podzielić się swoimi fascynacjami, poszukiwaniami, popularyzować osiągnięcia różnych dyscyplin nauki i odnajdować jej związki z innymi obszarami ludzkiego poznania. W dobie coraz dalej idącej specjalizacji starają się pamiętać, że nawet najbardziej precyzyjna wiedza nie jest jeszcze fundamentem nauki.

Stowarzyszenie "PAUeczka" zainicjował prof. Szczeklik, który przez trzy lata był jej animatorem. Aktualnie spotkaniom przewodniczą profesorowie Marek Sanak i Andrzej Białas. Mają one charakter otwarty i są adresowane do wszystkich zainteresowanych. Wstęp jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy