Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zmarł Edward Śmiłek

Nie żyje znany krakowski antykwariusz.

12 marca w nocy zmarł w wieku 67 lat Edward Śmiłek.

 - To smutna wiadomość. Był świetnym antykwariuszem, moim wieloletnim przyjacielem - powiedział Janusz Łętocha z antykwariatu „Miscellanea” przy ul. Brackiej.

Zmarły antykwariusz był współwłaścicielem Krakowskiego Antykwariatu Naukowego przy ul. Sławkowskiej.

Ostrogi antykwaryczne zdobywał pod okiem sławnego Stanisława Cieślawskiego w tymże antykwariacie, mieszczącym się wówczas w innym miejscu ul. Sławkowskiej. Zjeżdżali się tu miłośnicy książek z całej Polski. Cieślawski uczył zaś w praktyce swoich pracowników rozróżniania rzadkości druków.

„Staliśmy obok niego z Januszem Łętochą, obserwując z podziwem, jak rzuca tylko jednym okiem na książkę i od razu podaje cenę. To był efekt wieloletniego doświadczenia antykwarycznego” - wspominał swojego mistrza Edward Śmiłek w rozmowie z krakowskim GN.

On sam również stał się z czasem wielkim znawcą rzadkich druków. Prowadząc antykwariat wraz z wieloletnią współpracownicą Anną Stecką i córką Sarą Śmiłek-Kwiatkowską, organizował m.in. cenione aukcje antykwaryczne.

- Nie tylko wydobywali przy okazji rozmaite rzadkości, które w innym przypadku mogłyby wylądować w koszu, lecz także opracowywali w sposób naukowy katalogi aukcyjne - mówi Adam Patoczka, krakowski historyk i bibliofil. - Zawsze uprzejmy, z uśmiechem pokazywał odłożone dla mnie rzadkie książki dotyczące historii starożytnej lub mojego rodzinnego Przemyśla.

Edward Śmiłek był rodowitym chrzanowianinem, synem znanego w tym mieście księgarza. Z pasją zbierał dokumenty, książki, czasopisma, karty pocztowe i fotografie dotyczące miasta rodzinnego. Swój zbiór przekazał do Muzeum w Chrzanowie. „Darowuję ten zbiór mojemu miastu rodzinnemu i przekazuję go chrzanowskiemu Muzeum, które jako miejsce »przez wieków ciszę« ocala od zapomnienia i służy pamięcią naszej historii” – napisał.

Zgromadził także pokaźny zbiór książek z odręcznymi dedykacjami autorów. Niekiedy były to wpisy bardzo rozbudowane, zawierające np. nieznane badaczom rękopisy wierszy danego twórcy. Stąd ta kolekcja ma dużą wartość naukową dla literaturoznawców.

Pogrzeb Edwarda Śmiłka odbędzie się 17 marca o godz. 11.00 na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy