Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Szóstoklasiści już po teście

Najstarsi uczniowie ze wszystkich małopolskich szkół podstawowych pisali 1 kwietnia ogólnopolski sprawdzian na zakończenie I stopnia edukacji.

Uczniowie mieli rozwiązać 26 pytań w ciągu 60 minut. 20 z nich to pytania zamknięte. Z języka polskiego trzeba było np. napisać opowiadanie oparte na powiedzeniu: "Co dwie głowy, to nie jedna". - Trudno mi na razie oceniać, jak napisałem. W porównaniu do testów próbnych, które wcześniej rozwiązywaliśmy, ten był o średnim stopniu trudności - mówi Kamil Basiorka z Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem.

Jak podaje Artur Pasek z Kuratorium Oświaty w Krakowie, do egzaminu - według danych podanych przez dyrektorów szkół i zebranych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie - do pisania sprawdzianu w kl. VI przystąpiło 32 tys. uczniów z całego województwa małopolskiego. Ile ostatecznie osób pisało sprawdzian, okaże się później. W przypadku choroby lub innych nagłych przypadków nieprzystąpienia do sprawdzianu OKE wyznaczy dodatkowy termin. Zwykle jest to początek czerwca.

Na wyniki trzeba będzie poczekać do końca maja. Testy sprawdzą nauczyciele-egzaminatorzy, którzy skończyli specjalne kursy. Nie będą wiedzieć, kogo prace sprawdzają, ponieważ wszystkie arkusze są kodowane.

W tym roku sprawdzian był przeprowadzony po raz ostatni w takiej formie. Od przyszłego roku obecni piątoklasiści będą obowiązkowo pisać test m.in. z języka angielskiego.

Niski wynik z egzaminu nie wypływa na promocję do następnej klasy czy ukończenie szkoły podstawowej. W przypadku większych aglomeracji wynik jest ważny, kiedy dziecko stara się o przyjęcie do renomowanego gimnazjum lub do gimnazjum spoza swojego rejonu. Od wielu już lat trwa dyskusja w gronie nauczycieli i rodziców o celowość i zasadność przeprowadzania sprawdzianu w takiej formie. - Z tego zrobił się jeden wielki ranking szkół. Ponadto nie jest się w stanie jednej miary przyłożyć do szkoły w mieście, gdzie chodzą dzieci z innym potencjałem intelektualnym, czy placówki w małej miejscowości, gdzie stawia się na rolnictwo - mówi Mirosława Trzcińska, polonistka w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

Arkusze egzaminacyjne z tego roku będzie można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pod adresem: www.cke.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy