Nowy numer 13/2024 Archiwum

Będzie Pawilon Czapskiego

W nowoczesnym budynku powstanie muzeum Józefa Czapskiego (1896-1993), malarza, pisarza, współtwórcy paryskiej "Kultury".

Trzypiętrowy budynek projektu Danuty Fredowicz powstanie na tyłach pałacu przy ul. Piłsudskiego, mieszczącego Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. - W ten sposób połączymy symbolicznie postacie wnuka i dziadka - powiedziała Zofia Gołubiew, dyrektor muzeum. Józef Czapski był bowiem wnukiem Emeryka Hutten-Czapskiego, wielkiego kolekcjonera monet, medali i pamiątek polskich, fundatora rodzinnego muzeum w Krakowie.

Sam Józef studiował malarstwo w Krakowie i w Paryżu. Więziony przez bolszewików w obozie w Starobielsku, jako jeden z nielicznych ocalał z masakry oficerów polskich, określanej jako „zbrodnia katyńska”. Jako oficer Armii gen. Andersa poszukiwał swoich zaginionych kolegów. Był szefem Oddziału Kultury i Prasy II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych. W 1947 r. wraz z Jerzym Giedroyciem współtworzył Instytut Literacki, który wydawał m.in. miesięcznik „Kultura”. Z Instytutem i „Kulturą” był związany do końca życia, mieszkał w jego siedzibie w podparyskim Maisons-Laffitte.

Opublikował kilka książek zawierających wspomnienia i rozważania o sztuce, m.in.: „Wspomnienia starobielskie”, „Na nieludzkiej ziemi”, „Tumult i widma”, „Patrząc”, „Czytając”, „Wyrwane strony”. Kontynuował także działalność malarską. Przez wiele lat prowadził dziennik będący zapisem jego przemyśleń, lektur, pracy malarskiej.

Józef Czapski wywarł wielki wpływ na znanego krakowskiego malarza prof. Stanisława Rodzińskiego.

Będzie Pawilon Czapskiego   Pawilon stanie w ogrodzie Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego Grzegorz Kozakiewicz Swoje archiwum, w tym 278 tomów dziennika i wielotysięczny zbiór korespondencji oraz bibliotekę, zapisał w testamencie Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Postać artysty znajdzie odzwierciedlenie w ekspozycji urządzonej w Pawilonie Józefa Czapskiego. Autorką ekspozycji stałej jest prof. Krystyna Zachwatowicz, znana scenografka. - Będzie to opowieść o życiu tego niezwykłego człowieka. Odtworzymy m.in. pokój Czapskiego z Maisons-Laffitte. Symbolicznym przedmiotem związanym z jego biografią i zainteresowaniami intelektualnymi będzie tom utworów Norwida, który Czapski miał ze sobą w obozie w Starobielsku i potem na emigracji - powiedziała K. Zachwatowicz.

Opowieść biograficzna o Czapskim będzie miała charakter multimedialny. Będą wyświetlane m.in. poświęcone mu filmy dokumentalne. Badacze będą mieli zaś okazję zapoznawać się w czytelni z archiwum i biblioteką artysty.

Otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego przewidziano na wiosnę 2016 r., w 120. rocznicę urodzin malarza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy