Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rodacy – Bohaterom na Wielkanoc

Trwa 5. już akcja pomocy b. żołnierzom AK i ich rodzinom na Wschodzie.

Studenci Akademii "Ignatianum" we współpracy ze Stowarzyszeniem "Odra–Niemen" zachęcają do włączenia się zbiórkę "paczek pamięci" dla polskich kombatantów – byłych żołnierzy AK i ich rodzin oraz Polaków mieszkających na Litwie, Białorusi, Ukrainie oraz w Mołdawii.

Zaczęło się... od marzenia kpt. Weroniki

Myśl o zorganizowaniu takiej akcji zrodziła się w 2009 r. – Razem z mężem jeździliśmy często na Białoruś do mieszkających tam Polaków, ale dopiero wtedy, 11 listopada, dowiedzieliśmy się, że przy Związku Polaków na Białorusi działa Stowarzyszenie Żołnierzy AK, którego prezesem jest Weronika Sebastianowicz, kapitan Wojska Polskiego, żołnierz AK i WiN – wspomina Ilona Gosiewska, pomysłodawczyni akcji "Rodacy – Bohaterom".

Pani Weronika powiedziała jej wtedy, że ma marzenie – chciałaby, żeby każda osoba ze stowarzyszenia dostała na święta paczkę. – Obiecaliśmy, że postaramy się zrobić wszystko, by tak się stało. Mieliśmy za mało czasu, by zdążyć przed Bożym Narodzeniem, ale wiosną 2010 r., przed Wielkanocą, na Białoruś pojechało pierwszych 200 "paczek pamięci", a ludzie, którzy włączyli się w akcję, utworzyli Stowarzyszenie "Odra–Niemen" – dodaje I. Gosiewska.

Stowarzyszenie działa we Wrocławiu, ale poprzez internet pomysł rozprzestrzenił się na całą Polskę. W grudniu 2011 r. dotarł do Krakowa, na jezuicką uczelnię. – Rok później prowadzenie akcji przejął Samorząd Studencki Akademii "Ignatianum" i projekt zaczął jednoczyć coraz więcej osób. Dzięki zaangażowaniu studentów, a także różnych szkół, instytucji i mieszkańców Krakowa, którzy chętnie odpowiedzieli na nasz apel, udało się wtedy zebrać 150 paczek. Prezenty robiliśmy też na Wielkanoc 2013 r. – opowiada Tomasz Konturek, przewodniczący samorządu.

Akcję od samego początku wspierają władze uczelni na czele z rektorem ks. prof. Henrykiem Pietrasem SJ i dr Moniką Stankiewicz-Kopeć, prodziekanem ds. studenckich Wydziału Filozoficznego.

Trzeba się spieszyć!

Podczas II wojny światowej walczyli o wolność Polski. Aresztowani przez Sowietów trafili do łagrów. Ci, którzy przeżyli, stali się żołnierzami wyklętymi. W Polsce zostali zapomniani, a w Związku Radzieckim byli represjonowani i traktowani jak wrogowie. – Dla polskich Sybiraków, byłych żołnierzy AK, od chorób, głodu i nędzy gorsza jest tylko samotność. Dlatego nie tylko pomagamy im w sensie materialnym, ale przede wszystkim pokazujemy, że o nich pamiętamy – mówi Elżbieta Wach, koordynator projektu "Rodacy – Bohaterom" z ramienia samorządu studenckiego Akademii "Ignatianum".

– Wszyscy wkładamy w akcję całe nasze serca, czas, umiejętności. Powód jest prosty – trzeba się spieszyć, bo to pokolenie powoli od nas odchodzi. Ci ludzie w swoim życiu wiele wycierpieli i cierpią dalej, tęskniąc za Polską. Pomagając im, budujemy międzypokoleniową solidarność – podkreśla M. Stankiewicz-Kopeć.

Akcja "Rodacy – Bohaterom" ma jeszcze jeden, szczególny wymiar. To podziękowanie byłym żołnierzom za ich piękną postawę – zarówno podczas wojny, gdy walczyli o wolność Polski, jak i później oraz teraz, gdy na Kresach i Wschodzie cały czas kultywują polskość, patriotyzm i chrześcijańskie wartości.

W paczkach kombatanci znajdują przede wszystkim środki czystości i żywność: herbatę, kawę, kakao, mąkę, ryż, makaron, cukier, szynkę w puszce, owoce w puszce, słodycze.

– Jest jeszcze coś – kartka z życzeniami. To właśnie ona wzrusza najbardziej, bo jest napisana po polsku i własnoręcznie przez anonimowego darczyńcę. Gdy jest np. zaadresowana: "Kochany bohaterze", wszyscy mamy łzy w oczach – podkreśla E. Wach.

-----

Dary (środki czystości oraz trwałą żywność) można przynosić do Akademii "Ignatianum" (ul. Kopernika 26) od 14 do 26 kwietnia (od poniedziałku do soboty, od godz. 8 do 19). W każdej paczce powinna się też znaleźć kartka z własnoręcznie napisanymi życzeniami. Tym razem, z uwagi na skomplikowaną sytuację polityczną na Ukrainie, najważniejszą częścią akcji będzie jednak zbiórka pieniędzy. Dowolne kwoty na zakup żywności i leków dla kombatantów oraz na ochronę polskich miejsc pamięci na Kresach można też wpłacać na specjalne konto (Nordea Bank SA, 32 14140  1387 0000 0000 1244 4184, z dopiskiem: "Rodacy – Bohaterom"). Szczegółowych informacji udziela Elżbieta Wach (tel. 881 666 084, e-mail: rodacy.bohaterom@ignatianum.edu.pl). Akcji patronuje m.in. "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy