Nowy numer 13/2024 Archiwum

Odkryją Beskid Wyspowy

Rozpoczyna się doroczna akcja zachęcająca do poznawania pięknych gór. Przez całe lato jej uczestnicy mają wejść na 15 szczytów Beskidu Wyspowego.

Zaczną w niedzielę 15 czerwca o godz. 9 wejściem sprzed kościoła w Raciechowicach na górę Grodzisko, która jest bramą do Beskidu Wyspowego. Na jej  szczycie na wędrowców będzie czekał kapłan z parafii raciechowickiej, który o godz. 11 odprawi dla nich Mszę św. Potem zaś, aż do późnego popołudnia, przyjdzie czas na opowieści, konkursy, występy muzyczne i raczenie się miejscowymi specjałami.

- Prócz pięknych widoków wędrowcy będą mogli zobaczyć m.in. grodzisko, od którego pochodzi nazwa wzniesienia - mówi Marek Gabzdyl, wójt gminy Raciechowice, która wraz z gm. Wiśniowa współorganizuje inauguracyjne wejście.

Będzie to również inauguracja wytyczonego przez organizatorów akcji Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego, który liczy 320 km i prowadzi przez 53 wzniesienia i 38 miejscowości.

Beskid Wyspowy rozciąga się w dorzeczu Raby i Dunajca. Sąsiaduje z Gorcami i Beskidem Sądeckim; leży na terenie dwóch diecezji - krakowskiej i tarnowskiej. Jego nazwę spopularyzował w latach 30. ub.w. prof. Kazimierz Sosnowski, autor znanych przewodników, któremu wychylające się z mgieł samotne szczyty, niepołączone w pasma, wydały się wyspami na morzu.

- W tym roku  przez całe lato będziemy co tydzień wchodzili na 15 beskidzkich szczytów: Grodzisko, Ćwilin, Paproć, Modyń, Luboń Wielki, Śnieżnicę, Miejską Górę, Kostrzę, Szczebel, Potaczkową, Jasień, Łopień, Kamionną, Mogielicę i Lubogoszcz - zapowiada Czesław Szynalik, notariusz z Mszany Dolnej, przedstawiciel organizatorów akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Akcja, organizowana przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego, ma zachęcać do aktywnego wypoczynku i rodzinnego spędzania wolnego czasu wśród pięknej przyrody i serdecznych ludzi. Przy okazji prezentowana jest również bogata kultura ludowa mieszkańców regionu: Zagórzan, Kliszczaków, Lachów, Górali Białych.

Schemat wypraw na poszczególne wzniesienia Beskidu Wyspowego jest zawsze taki sam. Po zgromadzeniu się u podnóża góry o godz. 9 uczestnicy wyprawy ruszają ku szczytowi pod opieką doświadczonych przewodników i ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na szczycie tradycyjnie odprawiona zostaje Msza św. polowa, potem jest czas na występy zespołów regionalnych, konkursy wiedzy o Beskidzie Wyspowym, a także na smakowanie grillowanych potraw i wspólną fotografię. Uczestnicy wycieczki wybierają też Wędrowców: Najmilszego, Najmłodszego, Najstarszego, a także tych, którzy przybyli z najdalszych zakątków Polski i świata.

Czasowym wyjątkiem od tej reguły są jedynie wyjścia nocne. - Tego lata będą trzy: 21 czerwca - na Ćwilin, 12 lipca - na Luboń Wielki i 19 lipca - na Miejską Górę - wylicza C. Szynalik.

Wyprawy  z „Gościem Niedzielnym” i Forum Gmin Beskidu Wyspowego  odbywają się bez względu na pogodę. Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Szczegóły na stronie: www.odkryjbeskidwyspowy.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy