Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zakopiański Weekend Biegowy

Będzie to 5. edycja tej ekstremalnej i bardzo widowiskowej imprezy biegowej, a rozgrywany w jej ramach kultowy Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły wystartuje już po raz 8.

Piękne widokowo trasy biegów prowadzą tatrzańskimi szlakami, są zróżnicowane pod względem dystansu i stopnia trudności, dlatego mogą się z nimi zmierzyć zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Nic więc dziwnego, że trzydniowe zawody organizowane przez Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Gniazdo w Zakopanem wpisały się już na stałe w kalendarz miłośników biegów górskich, przyciągając z roku na rok coraz większe grono uczestników i kibiców.

W 2014 r. zgromadziły one ponad 750 biegaczy z całej Polski i zagranicy. Są także doceniane i nagradzane przez największe portale biegowe. Ostatnio Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły otrzymał "Srebrną Kozicę" w kategorii biegów na długim dystansie, a Bieg Sokoła - "Srebrną Kozicę" w kategorii biegów w stylu anglosaskim.

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością jest Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły, od 2012 r. będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning, a od 2014 r. wchodzący w skład elitarnego cyklu Pucharu Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning.

Skyrunning jest najbardziej ekstremalną formą biegów wysokogórskich, zalicza się do niego bieg na dystansie ok. 20-30 km, rozgrywany na wysokościach powyżej 2000 m, o sumie przewyższeń sięgającej także powyżej 2000 m. Jedyny bieg, który w Polsce w pełni odpowiada tym wymaganiom, to właśnie zakopiański Bieg Marduły. Jest to tym samym jeden z najtrudniejszych biegów w naszym kraju. Wystartuje w nim czołówka zawodników, a wśród nich trzykrotny zdobywca mistrzowskiego tytułu Marcin Świerc.

W tym roku organizatorzy dla miłośników tej ekstremalnej dyscypliny przygotowali nową trasę o długości 32 km i deniwelacji 2218 m, prowadzącą najpierw miejskimi ulicami z Krupówek do Kuźnic, a następnie już trudnymi górskimi szlakami w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po raz pierwszy meta i strefa regeneracji energetycznej usytuowana zostanie w samym centrum miasta, na pl. Niepodległości, będzie więc dostępna dla szerszego grona kibiców.

Wspólne oczekiwanie na zawodników, a następnie dekoracja zwycięzców staną się więc pięknym sportowym świętem propagującym zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, a także promującym Tatry i Zakopane jako wspaniałe miejsce dla takiej właśnie aktywności. Natomiast ponad 15-kilometrowa trasa Biegu Sokoła rozpocznie się i zakończy w Kuźnicach. Jest to także doskonałe miejsce do kibicowania, łatwo dostępne i chętnie odwiedzane przez turystów ruszających na górskie szlaki.

Z kolei meta 10-kilometrowego Biegu im. W. hr. Zamoyskiego tradycyjnie już zlokalizowana została w jednym z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach - nad Morskim Okiem, w otoczeniu Rysów, Mięguszowieckich Szczytów i Mnicha. Zawodnicy, którzy rywalizować będą we wszystkich trzech biegach, dodatkowo klasyfikowani będą w Grand  Prix "Sokoła".

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Gniazdo w Zakopanem, szczycąc się ponad 120-letnią tradycją, poprzez organizację tych wydarzeń chce popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem: "W zdrowym ciele zdrowy duch", a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego - patrioty, niezwykle zasłużonego dla Tatr i Zakopanego, oraz druha Franciszka Marduły - wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG "Sokół" w Zakopanem. Więcej informacji na: www.biegisokole.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy