Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kraków większy, huta mniejsza

Arcelor Mittal Poland przekaże Skarbowi Państwa 300 ha terenu zakładu. W zamian otrzyma prawo własności do innych 490 ha, której do tej pory były w jej użytkowaniu wieczystym.

Umowę, określającą zasady przekazania terenów podpisali 10 czerwca przedstawiciele firmy, władz oraz Nowego Centrum Administracyjnego, które ma powstać w Nowej Hucie.

Dokonane przekształcenie ma, jak przekonywał wojewoda małopolski Jerzy Miller, przynieść korzyści zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i dla miasta, które powiększy się o 300 hektarów.

- Chcemy, aby to miejsce, które jest nie tylko miejscem pracy dla wielu osób, ale też kojarzy się ze zmianą ustroju, pozostało obszarem, w którym zmienia się nasza rzeczywistość - mówił wojewoda.

Dodał, że w Nowej Hucie powstanie przestrzeń, w której rozwijać się będzie biznes oparty na nowych technologiach i związany z licznymi krakowskimi uczelniami.

Prezes ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar przyznał, że dzięki podpisanej w środę umowie spadną koszty działalności krakowskiego zakładu. To jednak nie wystarczy.

- Wysokie ceny energii elektrycznej i gazu, a co za tym idzie wysokie koszty produkcji nie pozwalają nam produkować tyle stali, ile byśmy chcieli. W konsekwencji import stali do Polski rośnie - wyjaśniał S. Samaddar.

To m. in. od zniesienia akcyzy na prąd i uwolnienia cen gazu firma uzależnia remont wielkiego pieca. On z kolei jest jedyną szansą na przetrwanie części surowcowej krakowskiej huty. W przeciwnym razie pracę może stracić w sumie 7 tys. osób. Huta czeka w tej sprawie na decyzję rządu.

- Negocjacje w tej sprawie są zaawansowane - decyzja powinna zapaść najszybciej, jak to możliwe - mówił dziennikarzom prezes Arcelor Mittal Poland.

Więcej o problemach krakowskiej huty:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy