Nowy numer 13/2024 Archiwum

ŚDM dla każdego

Można i warto zaangażować się w Światowe Dni Młodzieży. Wystarczy chcieć. Pracy wystarczy dla wszystkich.

Nie chodzi przy tym o pokrzykiwanie: "Mało czasu! Wszystkie ręce na pokład".

Rekrutacja wolontariuszy zakończona, komitety parafialne działają (a tam, gdzie nie działają, to już raczej nie zaczną), kto chciał przyjąć pielgrzymów do domu już się zgłosił. Na tym jednak opcje się nie kończą.

Część osób - rzecz jasna podczas ŚDM w Krakowie - będzie w pracy (albo na służbie) i to na wysokich obrotach. Policjanci, lekarze, ratownicy, strażacy, żołnierze dziennikarze. Zaangażują się też więźniowie (z zakładu karnego w Nowej Hucie). Będzie ich 20 i będą pracować przy wytyczaniu sektorów na Campus Misericordiae.

Co z resztą? Wystarczy pomysł. Np. Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie postanowiła stworzyć listę adwokatów, którzy deklarują pomoc prawną pielgrzymom w czasie ŚDM.

Co najmniej 50 prawników (znających m.in. angielski, włoski, francuski, serbski czy ukraiński) ma pomagać gościom z innych krajów w przypadkach zgubienia dokumentów, kradzieży, bójek, wypadków.

Przykład z zupełnie innej beczki - parafialny komitet ŚDM w Niepołomicach planuje stworzyć "pogotowie językowe". Niezależnie od innego zaangażowania w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, mogą się do niego zgłaszać osoby dobrze posługujące się językami obcymi (chodzi przede wszystkim o włoski i francuski, bo takie grupy pielgrzymów mają być zakwaterowane w Niepołomicach).

Zasada działania będzie prosta - chodzi o stworzenie listy numerów telefonów, pod które o dowolnej porze będą mogli zadzwonić ludzie goszczący pielgrzymów. Jeśli bariera językowa będzie zbyt duża albo trzeba będzie wytłumaczyć coś skomplikowanego tłumacz będzie zawsze w gotowości.

Na tych, którzy jeszcze nie znaleźli swojego miejsca przy Światowych Dniach Młodzieży (albo po prostu mają jeszcze trochę wolnych sił) wciąż czeka propozycja pomocy w rozdawaniu Komunii św. na Błoniach (we wtorek 26 lipca) i na Campus Misericordiae (w niedzielę 31 lipca).

Zgłoszenia szafarzy zbierają diecezjalni duszpasterze, ale już ich pomocnicy (trzymając specjalne parasolki będą oni osłaniali szafarzy od słońca lub deszczu, wskazując jednocześnie miejsce, w którym udzielana jest Komunia św.) mogą zgłaszać się sami. Wystarczy wypełnić formularz na stronie komuniasdm.pl. A potrzeby są ogromne - na Błoniach Komunię św. ma rozdawać ok. 2,5 tys. szafarzy, na Campus Misericoridiae - ok. 8 tys.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy