Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Sto lat kobierzyńskiego szpitala

Swój jubileusz Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, w którym leczą się osoby chorujące psychicznie i uzależnione, otwiera w najbliższy weekend konferencją naukową i wielkim rodzinnym piknikiem.

Szpital chce otworzyć nowe stulecie także poprzez zmianę wizerunku i charakteru tego miejsca, chociaż nie jego pierwotnej funkcji. - Do tej pory szpital w Kobierzynie postrzegany był często jako miejsce zamknięte, odizolowane od reszty świata, do którego bez potrzeby lepiej w ogóle się nie zbliżać. Chcemy zmienić ten stereotyp i pokazać prawdziwe jego oblicze, miejsca pięknego i pełnego uroku, spokojnego i bezpiecznego - zapowiadają władze szpitala na czele z dyrektorem Stanisławem Kracikiem oraz Maciej Bóbr, rzecznik prasowy placówki.

W piątek 19 maja odbędzie się więc konferencja "Dziedzictwo Kobierzyna", podczas której eksperci udowodnią, że krakowski szpital to dzisiaj jeden z wiodących w Polsce ośrodków opieki psychiatrycznej, który wprowadza nowe trendy w leczeniu i pokazuje, że konieczna reforma psychiatrii możliwa jest nawet w niesprzyjających warunkach prawnych i finansowych. Co więcej, personel szpitala wciąż uczy się i dzieli swoją wiedzą oraz stuletnim doświadczeniem w leczeniu i pomaganiu chorym w zdrowieniu.

Z kolei w sobotę o godz. 10 na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Kobierzynie rozpocznie się pełen atrakcji piknik. - Zachęcamy mieszkańców Krakowa, żeby odwiedzili kobierzyńskie miasto-ogród tak, jak odwiedza się inne krakowskie parki i miejsca zielone. Chcemy bowiem, aby stuletni park w Kobierzynie był miejscem, do którego można przyjść na spacer, z rodziną, z dziećmi, żeby odpocząć i zrelaksować się. Piękny, zabytkowy zespół szpitalno-parkowy może przecież pełnić taką rolę, jaką pełnią popularne uzdrowiska, np. w Rabce i Krynicy-Zdroju - służąc osobom chorym, mogą jednocześnie być miejscem wypoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców Krakowa i okolic - zachęca M. Bóbr.

Co ważne, szpital cały czas poszerza swoją ofertę dla odwiedzających i zaprasza ich do oglądania wystaw prac pacjentów, zakupu wykonanych przez nich rzeczy (m.in. ceramiki i biżuterii), korzystania z oferty pracowni florystycznej i bufetu.

Z kolei podczas pikniku wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach garncarskich, ceramicznych, florystycznych i plastycznych, które poprowadzą terapeuci pracujący na co dzień z pacjentami szpitala. W planie dnia są też: gra terenowa dla całych rodzin, organizowana przy współpracy z ZHP, nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zajęcia edukacyjne dla dzieci i spacery połączone ze zwiedzaniem szpitala i poznawaniem jego historii. Nie zabraknie też występów artystycznych w wykonaniu zespołu Małe Słowianki (godz. 11) i dr. Wojciecha Korzeniowskiego, uzdolnionego muzycznie psychiatry szpitala, który kiedyś uczestniczył w programie "Idol". Zaprezentuje on repertuar Grzegorza Turnaua i Marka Grechuty (godz. 13).

Przez cały dzień będzie można również oglądać ciekawe tematyczne wystawy, kupić prace wykonane przez pacjentów i nabrać sił, odwiedzając stoiska gastronomiczne. Na smakoszy będzie też czekać legendarna kobierzyńska szarlotka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy