Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nie ulotki, lecz przykład

W krakowskim Centrum Jana Pawła II trwa Ogólnopolska Kongregacja Powołań. Swymi doświadczeniami dzielą się osoby odpowiedzialne za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym.

W kongregacji, która ma omówić m.in. stan przygotowań do jesiennego Synodu Biskupów nt. Młodzieży, bierze udział 56 osób z całej Polski na czele z bp. Markiem Solarczykiem, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań. - Nikt nie ma wątpliwości, że powołanie jest darem Pana Boga i On jest jego źródłem. Duszpasterze powołań są zaś tymi, którzy pomagają odczytać ludziom to, co Pan Bóg mówi do nich, do czego ich powołuje, i wspomóc ich w tym, by w wolny i osobisty sposób podjęli decyzję - zaznaczył w sobotę 10 lutego bp. Solarczyk.

Wymianę doświadczeń uznano za bardzo istotną m.in. ze względu na ich różnorodność. - Sprawy powołań są bardzo zróżnicowane w zależności od diecezji i zgromadzenia zakonnego. Przypominamy, że odpowiedzialność za duszpasterstwo powołań nie leży tylko na barkach wyznaczonego duszpasterza. Jest za nie odpowiedzialny każdy ksiądz i każda siostra zakonna. To oni, niezależnie od funkcji, jakie pełnią, dają świadectwo swego powołania, co może wzmacniać je u innych. Modlitwa i świadectwo są bowiem od wieków dwiema głównymi drogami wzbudzania powołań - przypomniał ks. dr Dariusz Guziak, duszpasterz powołań w archidiecezji krakowskiej. - Osobę św. Jana Pawła II przywołujemy nie tylko dlatego, że patronuje centrum "Nie lękajcie się", w którym obradujemy, lecz przede wszystkim z powodu tego, że był wielkim wychowawcą powołań. Swoje rozeznawał właśnie na tym terenie, gdy będąc już klerykiem pracował tu w "Solvayu" - dodał ks. Guziak.

Na znaczenie roli świadectwa w powołaniach zwracał też uwagę ks. Emil Parafiniuk, z Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży, przedstawiający wyniki ankiety rozpisanej wśród młodych. Jej pytania zostały przygotowane przez sekretariat Synodu Biskupów. Odpowiedziało nań internetowo do końca listopada ub. roku 5 tys. 800 osób polskojęzycznych z całego świata. Młodzi przedstawiali zarówno to, co ich przyciąga do Kościoła, jak i to, co odstręcza.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy