Zapisane na później

Pobieranie listy

Małe rzeczy czynił w wielki sposób

Jest patronem chorych, zakrystianów i wspólnot życia konsekrowanego. Za życia czynił cuda, po śmierci je wyprasza. Ruszają przygotowania do dziękczynienia za beatyfikację bł. Michała Giedroycia.

Magdalena Dobrzyniak

|

GOSC.PL

dodane 08.02.2019 11:30
0

Na początku listopada 2018 r., podczas audiencji udzielonej prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, papież Franciszek polecił promulgować dekret o heroiczności cnót i zatwierdzić kult publiczny od niepamiętnych czasów bł. Michała Giedroycia. Oznacza to, że M. Giedroyć, żyjący w XV wieku zakrystian z kościoła św. Marka w Krakowie, jest błogosławionym Kościoła katolickiego.

Dziękczynne uroczystości archidiecezjalne za beatyfikację M. Giedroycia planowane są na 8 czerwca w bazylice Mariackiej. W uroczystościach będą uczestniczyli nie tylko krakowianie, ale również pielgrzymi z Polski i Litwy - biskupi, kapłani i świeccy.

W ramach przygotowań do tego wydarzenia w kościele św. Marka organizowane są spotkania z bł. Michałem. Odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca, od lutego do maja. Eucharystię o godz. 18.30 z błogosławieństwem relikwiami błogosławionego poprzedzi konferencja przybliżająca jego postać i duchowość. Wygłosi ją podczas każdego spotkania s. Adelajda Sielepin CHR, która brała udział w przygotowaniu positio causae. Po Mszy św. będzie okazja do zapoznania się z miejscami związanymi z bł. Michałem Pierwsze spotkanie - już dziś o godz. 18.

Błogosławiony Michał, wraz ze swoimi przyjaciółmi w Krakowie, był współtwórcą świętej "rodziny duchowej", której celem było radykalne życie Ewangelią, wsparcie w drodze do świętości i dzielenie się owocami bliskości z Panem. Do tej rodziny przyjaciół zaliczali się: św. Jana Kanty, św. Szymon z Lipnicy, sługa Boży Świętosław Milczący, sługa Boży Izajasz Boner i św. Stanisław Kazimierczyk. - To jest nie tylko przykład z historii, ale rzeczywiście zachęta, by i dziś w Krakowie tworzyć środowiska pełnych ewangelicznego zapału przyjaciół Chrystusa - podkreślają siostry jadwiżanki, którym patronuje błogosławiony zakrystian. Ich zdaniem, jest on wzorem "malej drogi". - Błogosławiony Michał czynił bowiem, jak mało kto, "małe rzeczy w wielki sposób", zdobywając poprzez cierpliwość, wytrwałość i pokorę owoce niezwykłej świętości - dodają.

Jest patronem chorych, zakrystianów, wspólnot życia konsekrowanego (Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi Królowej i instytutu świeckiego Chrystusa Kapłana, Proroka i Króla), Instytutu Liturgicznego UPJPII. Był ubogim zakonnikiem, zakrystianem w kościele św. Marka. Wypraszał u Boga liczne cuda: leczył, wskrzeszał zmarłych, prorokował, modlitwą zatrzymał ogień pożaru, ale nade wszystko uczył ludzi, jak przeżywać prostą codzienność, żeby być szczęśliwym bez względu na okoliczności. Przeżywał mistyczne spotkania z Ukrzyżowanym i z Maryją.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..