Przy trumnie ks. Piotra Skargi w krakowskim kościele śś. Piotra i Pawła 27 września o godz. 18 zakończą się obchody 400-lecia jego śmierci. Jezuiccy współbracia sławnego kaznodziei wydali z tej okazji księgę jubileuszową.
Wpublikacji „Ks. Piotr Skarga SJ (1536–1612). Życie i dziedzictwo. Rok jubileuszowy”, zredagowanej przez Romana Darowskiego SJ i Stanisława Ziemiańskiego SJ, zebrano nie tylko informacje biograficzne. W książce znalazły się także przetłumaczone z łacińskich oryginałów listy Skargi, reprinty wydania „Kazań sejmowych” z 1610 r., „Wzywania do pokuty obywatelów Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego” z 1610 r. oraz kazania ks. Fabiana Birkowskiego na pogrzebie Skargi w 1612 r.
Czy wiemy, jak wyglądał sławny kaznodzieja? Próbuje tego dociec Kazimierz S. Ożóg w bogato ilustrowanym artykule „Ikonografia Skargowska”. Obecnie wizerunek Skargi kojarzy się powszechnie przede wszystkim z obrazem Jana Matejki. Jednak pierwszy chronologicznie portret, zapewne najwierniej odtwarzający postać autora „Kazań sejmowych”, gdyż wykonany w 1. połowie XVII w., znajduje się w krakowskiej siedzibie założonego przez ks. Skargę Arcybractwa Miłosierdzia przy ul. Siennej. Aleksander Litewka przedstawił z kolei współczesną działalność Arcybractwa. Ciekawostką są również reprinty nut kantat jubileuszowych, wydanych 100 lat temu z okazji trzechsetnej rocznicy śmierci Skargi.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się