W zmodernizowanej Kamienicy Szołayskich będzie więcej miejsca.
Po kolejnym etapie prac modernizacyjnych parter Kamienicy Szołayskich – oddziału Muzeum Narodowego – przystosowano do lepszej obsługi zwiedzających. – Otworzyły się przestrzenie. Wejście i wyjście z budynku znajduje się teraz od strony pl. Szczepańskiego, z widokiem na piękne fasady Pałacu Sztuki i Starego Teatru – powiedziała Zofia Gołubiew, dyrektor muzeum. – Na parterze znajdują się punkt informacyjny, kawiarnia, księgarnia, sala audiowizualna. Ta ostatnia będzie miejscem wielu spotkań edukacyjnych związanych z ekspozycjami – dodała.
Kamienica Szołayskich ma bogatą historię, sięgającą średniowiecza. W latach 1848–1856 mieściła się tu pierwsza siedziba redakcji słynnego dziennika „Czas”. Mieszkał tu również znany profesor filozofii UJ Michał Wiszniewski. W 1904 r. ziemiańska rodzina Szołayskich zapisała gmach Muzeum Narodowemu. Obecnie będzie się tu eksponować głównie sztukę polską z przełomu XIX i XX wieku. Na pierwszym piętrze budynku otwarto już trwającą do 26 września przyszłego roku wystawę „Zawsze Młoda! Sztuka polska około 1900”. Pokazano 300 obrazów, litografii, rzeźb, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego, Juliana Fałata.
– W przyszłym roku na drugie piętro kamienicy wróci ekspozycja dzieł związanych z Wyspiańskim – deklaruje Zofia Gołubiew. Ze względu na poszerzenie oferty ekspozycyjnej oddział wrócił do nazwy „Kamienica Szołayskich”. Od 2004 r. funkcjonował jako Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. – Nie porzucamy jednak myśli o stworzeniu takiego muzeum w zupełnie nowym budynku, obok naszego gmachu głównego. To jednak melodia przyszłości – deklaruje dyrektor Gołubiew.