Nowy numer 15/2024 Archiwum

Europa doceniła „Wiosnę”

Krakowskie Stowarzyszenie „Wiosna”, które od 2001 r. organizuje akcję „Szlachetna Paczka”, otrzymało Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną przez Parlament Europejski.

Kandydaturę „Wiosny” zgłosił europoseł Marek Migalski, zdaniem którego zainicjowana przez stowarzyszenie ogólnopolska już akcja „Szlachetna Paczka” jest „doskonałym przykładem dla organizacji i stowarzyszeń z całej Unii Europejskiej na to, w jaki sposób można skutecznie pomagać drugiemu człowiekowi, a projekt ten wzmacnia społeczne zaufanie, które jest fundamentem społeczeństwa obywatelskiego”.

Gdy w 2001 r. „Wiosna” z ks, Jackiem Stryczkiem na czele, zainicjowała pierwszą (i lokalną jeszcze) akcję pomocową dla ubogich rodzin, nikt nie przypuszczał, że wirus dobra z roku na rok będzie nabierał mocy i rozprzestrzeni się na cały świat. Z roku na rok zwiększał się bowiem zasięg działania „Paczki”, a jej wolontariusze zaczęli docierać do osób potrzebujących pilnego wsparcia i mieszkających w najbardziej odległych zakątkach Polski. Smutna prawda jest taka, że bieda jest tuż obok nas i czasem nawet nie zauważmy, że sąsiadka liczy każdą złotówką, bo np. właśnie straciła pracę, a jej mąż ciężko choruje i wydatki na leczenie pochłaniają cały, skromny domowy budżet.

W 2010 roku „Szlachetna paczka” trafiła już do 8201 ubogich rodzin, a wartość pomocy sięgnęła wtedy 10 mln zł. W akcję zaangażowało się ponad 100 tys. darczyńców, m.in. piłkarze Realu Madryt (z Jerzym Dudkiem w bramce), Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką, siostry Agnieszka i Urszula Radwańskie. Akcji pobłogosławił także papież Benedykt XVI.

W roku 2011 akcja osiągnęła rekordowy wynik: dotarła do prawie 12 tys. rodzin, czyli ponad 52 tys. osób. Paczki zrobiło w sumie 149 tys. darczyńców. Łączna wartość przekazanej pomocy to ponad 18,3 mln zł, a średnia wartość paczki dla jednej rodziny wyniosła 1542 zł.

Europejska Nagroda Obywatelska została po raz pierwszy przyznana w 2008 r. po to, by z inicjatywy Parlamentu Europejskiego nagradzać stowarzyszenia, organizacje, grypy oraz pojedynczych obywateli za osiągnięcia m.in. w codziennej pracy na rzecz wartości wynikających z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Każdy deputowany Parlamentu Europejskiego może nominować do nagrody jednego kandydata rocznie. Wśród wyróżnionych tą nagrodą w ubiegłych latach znaleźli się już polscy laureaci, m.in.: Polska Akcja Humanitarna, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Fundacja Świętego Mikołaja.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy